Jakich suplementów nie łączyć ze sobą?
Jakich suplementów nie łączyć ze sobą?
Przyjmowanie różnego rodzaju tabletek, które mają za zadanie wspomagać zdrowie, odchudzanie, poprawne działanie układu pokarmowego, dostarczanie witamin i minerałów, to pewnego rodzaju moda w obecnych czasach. Wydaje się, że istnieją tabletki na wszystko. Owszem, wiele z nich ma swoje plusy i wspiera funkcjonowanie organizmu, jednak nawet pozornie niewinna dobra tabletka, połączona z innymi suplementami diety, może okazać się szkodliwa.
Wapń
Wapń jest najczęściej przyjmowanym suplementem diety, zarówno w postaci zwykłych tabletek, jak i musujących. Niestety, przyjmując go wraz z innymi lekami, trzeba się liczyć z tym, że mogą pojawić się pewne skutki uboczne. Żeby ich uniknąć, najlepiej nie przyjmować go lub nie przesadzać z jego ilością podczas przyjmowania leków na osteoporozę, ponieważ wapń hamuje ich wchłanianie. Blokuje również działanie antybiotyków stosowanych na zapalenie pęcherza moczowego, układu oddechowego albo układu pokarmowego. Stosowanie wapnia może powodować również problemy z przyswajaniem leków na tarczycę, dlatego podczas problemów z nią ewentualną suplementację trzeba uzgodnić z lekarzem.
Olej rybny
Osoby, które nie są wielbicielami ryb, często przyjmują olej rybny jako suplement, chcąc dostarczać organizmowi pozytywnych składników, znajdujących się w rybach. Niestety, nawet ten zdrowy zestaw w połączeniu z innymi preparatami może powodować niepożądane efekty. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące tabletki na obniżenie ciśnienia. Działanie oleju może aż do przesady obniżyć ciśnienie. Jednocześnie zawarte w suplemencie trójglicerydy obniżają jakość działania tabletek antykoncepcyjnych.
Echinacea
Echinacea, znana również pod nazwą jeżówka jest jednym z chętnie przyjmowanych suplementów. Jednak w połączeniu z innymi lekami niewinna echinacea może doprowadzić do obniżenia odporności, poprzez łączenie z lekami i sterydami, które mają ją wspomagać. Długotrwałe łączenie takich środków może spowodować częstsze zachorowania oraz infekcje.
Dziurawiec
Dziurawiec stosowany w licznych tabletkach, na wiele przypadłości oraz dla poprawy ogólnego stanu zdrowia jest specyficznym zielem. Z jednej strony bardzo zdrowy, z drugiej może zaszkodzić, dlatego trzeba uważać podczas przyjmowania go. Uważać trzeba również podczas łączenia go z innymi lekami. Może powodować osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych, jak również przyczynić się do nadmiernego wytwarzania serotoniny przy połączeniu z lekami antydepresyjnymi.
Melatonina
Mocno reklamowanym suplementem jest ostatnio melatonina, która ma pozwalać na lepszy i zdrowszy sen. Jednak w połączeniu z innymi suplementami albo lekami uspokajającymi może spowodować nadmierną senność, która odbije się na codziennym funkcjonowaniu. Skutkiem ubocznym melatoniny może być również zmniejszona krzepliwość krwi, dlatego przyjmowanie jej z lekami, które dodatkowo ją osłabiają, może być niebezpieczne.