Jakie informacje można znaleźć na etykietach win francuskich?
Jakie informacje można znaleźć na etykietach win francuskich?
Choćby pobieżna umiejętność czytania etykiet win przydaje się, aby nie zostać oszukanym, czyli jaki się to mówi, nabitym w butelkę. Nieuczciwi producenci win potrafią omamić nas fantazyjną nazwą, efektownie wyglądającą etykietą, butelkując kiepskiej jakości wino gazowane, które nie ma nic wspólnego z Szampanią, o której później będzie mowa. Nie dajmy się skusić ich niskiej cenie. Dwutlenek węgla wtłaczany do butelek w celu uzyskania efektu musowania nie jest drogi, ale czy tak naprawdę o to nam chodzi?
Ogólnie o etykietach
Na etykietach win znajduje się większość istotnych informacji dotyczących jakości i pochodzenia wina. Na ogół wszystkie kraje produkujące wina podają rocznik, który określa rok zbioru winogron. Jest to bardzo ważna informacja, dzięki której jesteśmy w stanie ocenić jakość wina. W zależności od pogody w danym roku winogrona mogą być bardziej lub mniej dorodne, a co za tym idzie, wino może być lepsze lub gorsze.
Wina francuskie
W większości win francuskich na etykiecie można znaleźć słowo „château” obok ich nazw własnych. Słowo to dosłownie znaczy „zamek” i zastępuje słowo „winnica”. Kiedyś winnice tworzono wokół zamków, a wina przybierały ich nazwy. Wina, na których występuje słowo „château”, należą do klasyfikacji A.O.C., do której zalicza się tylko 35 % win francuskich. Reszta win francuskich to wina regionalne i powszechnej konsumpcji. Na etykiecie wina z klasyfikacją A.O.C. zawsze podany jest region, z którego ono pochodzi, miejscowość, w której zostało wytworzone oraz wzmianka, gdzie było butelkowane. Określenie „mis en bouteilles au château” oznacza bardzo dobrą jakość wina, gdyż butelkowane było w winnicy.
Szampany francuskie
Do najbardziej popularnych win francuskich należą szampany. Z góry należy wyjaśnić, że nie należy określać tak po prostu win „strzelających” przy odkorkowywaniu. Nazwę „champagne” noszą wina, które wyprodukowane zostały we Francji, na terenie Szampanii. Są to wina produkowane metodą szampańską („methode champanoise”), która polega na przeprowadzeniu drugiej fermentacji wina w butelkach. Inna metoda, której użycie rozpoznamy, widząc na etykiecie nazwę „vin musseux”, polega na tym, że fermentacji wina dokonuje się w wielkich metalowych zbiornikach. Nazywa się ona „cuve close”, a oznacza metodę zamkniętego obiegu.
Elitarne wina z Francji
Bordeaux i Bourgogne to regiony przynoszące Francji sławę. Z tych miejsc pochodzą doskonałe, drogie wina. Przykładem może być białe wytrawne wino o nazwie „chablis”. „Chablis – grand cru” to wino, którego nazwa wskazuje na pochodzenie z wybranych winnic. Jest ono dużo droższą odmianą wspomnianego „chablis”. Czerwone wytrawne wina „beaujolois” (bożole) są dość mocno zróżnicowane pod względem jakości. Tu również możemy się spotkać z określeniem „crus” na etykiecie, co oznaczać będzie pochodzenie z elitarnych winnic.