Jakie pytania zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Jakie pytania zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Bycie rekruterem wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać. To bardzo odpowiedzialna oraz stresująca praca, ponieważ polega na rozpoznawaniu zalet oraz wad ludzi i określaniu ich predyspozycji do ewentualnego podjęcia danej pracy. Rekruter więc odpowiada przed swoim zleceniodawcą, ale również jest poniekąd odpowiedzialny za osoby, które postanowił zatrudnić bądź polecić na dane stanowisko i w przypadku błędnej oceny to on ponosi największą porażkę. Dlatego też każdy, kto chce zostać rekruterem, powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie pytania zadawać, a jakich nie zadawać podczas rozmowy z kandydatem.
Pytania wprowadzające
Rekruter zawsze powinien na początku spróbować rozładować napiętą atmosferę. Oczywiście rozmowa kwalifikacyjna to nie pogaduszki dwóch koleżanek, jednak warto zadbać, aby kandydat na początku poczuj się swobodniej – będzie wam później łatwiej rozmawiać. Zapytaj więc, czy kandydat miał trudność z dotarciem do siedziby firmy, jak mu minęła podróż, a także zaproponuj wodę.
Pytania dotyczące wykształcenia oraz chęci podjęcia pracy
W następnym kroku przejdź do pytań dotyczących wykształcenia. Rzecz jasna, kandydat przesłał swoje CV, które musisz mieć przed sobą, ale masz prawo dopytywać o pewne kwestie, jak chociażby o średnią ocen na studiach, powód studiowania takiego kierunku, a także o stypendia, sukcesy i porażki, które w ciągu studiów się wydarzyły. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach dyplom nie znaczy tak dużo jak jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego też możesz pozwolić sobie na takie pytania, aby bliżej poznać ścieżkę edukacji rozmówcy. Dalej przejdź do pytań, które ujawnią, dlaczego kandydat zdecydował się złożyć swoje CV właśnie w tej firmie. Zapytaj, czy wie coś na jej temat, czym się zajmuje, dlaczego chciałby pracować na tym stanowisku, a także dlaczego zrezygnował z poprzedniej pracy.
Cechy i umiejętności
Kolejnym zadaniem rekrutera jest sprawdzenie, czy kandydat ma świadomość swoich zalet oraz wad. Pytania w stylu „Czy mógłby Pan wymienić trzy swoje wady?” są już oklepane. Lepiej zapytaj, jak opisałaby kandydata partnerka, co o kandydatce powiedzieliby znajomi, a także dowiedz się, skąd czerpie on swoją motywację do pracy. Możesz również zapytać o jego pasje. To powie ci o twoim rozmówcy więcej, niż pytanie o zalety czy wady, których każdy się spodziewa. Nie zapomnij również zorientować się, czy masz do czynienia z osobą, która łatwo idzie na kompromisy, podporządkowuje się i pracuje w grupie, czy też raczej jest to typ lidera, pracownika dominującego. To ważne, zwłaszcza jeśli stanowisko wymaga jednego lub drugiego.
Pytania na kreatywność
Coraz częściej na rozmowach kwalifikacyjnych pojawiają się bardzo zaskakujące, czasem wręcz nielogiczne pytania, które mają sprawdzić reakcję oraz kreatywność kandydata. Warto zadać chociażby jedno takie pytanie, które pokaże ci, jak rozmówca radzi sobie z taką nietypową sytuacją. Możesz na przykład zapytać o kilka sposobów wykorzystania kubka, który stoi na stole lub do czego służy drabina małemu dziecku albo poprosić o wymyślenie hasła promującego książkę, której fabułę pokrótce opiszesz. Możesz także poprosić o zareklamowanie jakiegoś filmu lub dzieła literackiego.
Pytania, których rekruter nie może zadać
Prawo ściśle określa pytania, jakie można zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niestety, wielu pracodawców oraz rekruterów nic sobie z tego nie robi. Jeśli chcesz być profesjonalny i postępować zgodnie z etyką oraz prawem, nie zadawaj poniższych pytań:
* Ile ma Pani dzieci?
* Czy planuje Pani ciążę?
* Jakiego jest Pan/Pani wyznania?
* Jakie jest wykształcenie Pana/Pani rodziców?
* Jaki jest Pana/Pani stan cywilny?
* Jaką ma Pan/Pani orientację seksualną?Zakończenie rozmowy
Rozmowa kwalifikacyjna powinna mieć klamrę, zaczynała się rozluźnieniem atmosfery i równie uprzejmie powinna się zakończyć. Zapytaj kandydata, czy chciałby dodać coś od siebie lub czy chciałby o coś zapytać. Możesz spodziewać się pytań o obowiązki na danym stanowisku, cele oraz strukturę firmy, a także o to, czy jest możliwość awansu. Rekruter powinien zakończyć rozmowę informacją o dalszym przebiegu rekrutacji.