Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na zmęczenie?
Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na zmęczenie?
Współcześnie jesteśmy zazwyczaj zabiegani, nie śpimy przepisowych ośmiu godzin, stresujemy się w pracy, bierzemy nadgodziny, mnóstwo czasu spędzamy przed komputerem. Męczymy się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nie mamy na co dzień czasu na to, by naładować akumulatory i nabrać siły i energii do tego, by drugiego dnia wstać rześkim i pełnym siły do działania. Takie przemęczenie organizmu powoduje, że gdy przychodzi już upragniony weekend i mamy wreszcie wolne, nie mamy po prostu siły na aktywny wypoczynek. Decydujemy się więc na siedzenie przed telewizorem lub odsypianie zarwanych nocy. Poniższy artykuł podpowie Ci, jakie są rodzaje zmęczenia, jak można je efektywnie minimalizować i zapobiegać jego najdotkliwszym skutkom na co dzień.
Zmęczenie emocjonalne
Przyczyn zmęczenia emocjonalnego należy upatrywać chociażby w tym, że bardzo często niezbyt umiejętnie oceniamy nasze możliwość i bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków. Oprócz pracy zawodowej i nadgodzin, zazwyczaj doszkalamy się na kursach i szkoleniach, udzielamy się społecznie. To wywołuje w nas presję, gdyż boimy się, że nie podołamy obowiązkom. Podobnie działa to w drugą stronę. Jeśli zajęć mamy zbyt wiele, jest to wbrew pozorom dobre jedynie do czasu – jednakże na dłuższą metę nuda może nas zacząć również męczyć. Na nasze emocje wpływają również zmiany: przeprowadzka, zmiana szkoły czy pracy. Wielu z nas boryka się także z problemami osobistymi, jak depresja czy samotność.
Zmęczenie fizyczne
Dużą rolę w odczuwaniu zmęczenia fizycznego odgrywa nieprawidłowa dieta. Jeśli jemy posiłki niskokaloryczne, odżywiamy się nieregularnie lub w ogóle pomijamy posiłki, wpływa to bardzo niekorzystnie na nasz organizm. Ponadto powinniśmy codziennie dostarczać mu odpowiednią ilość płynów – jeśli pijemy mało wody mineralnej, nie mamy siły, by funkcjonować, gdyż woda jest niezbędna do prawidłowego życia. Należy także zadbać o odpowiednią ilość snu. Nie może być tak, że co rano budzimy się zmęczeni – to wyraźny sygnał od organizmu, że powinniśmy spać nieco więcej. Męczyć nas może także bezruch – wówczas nie jesteśmy dotlenieni. Pamiętajmy także, że często zmęczenie może być oznaką choroby – anemii, chorób serca, cukrzycy.
Jak sobie radzić ze zmęczeniem?
Doskonałym środkiem pobudzającym i stymulującym nasze komórki do działania jest kawa. Pilnuj jednak, aby nie przesadzić z jej ilością, ponieważ może to doprowadzić do nadpobudliwości i nadciśnienia. Zdrowszym i o wiele skuteczniejszym sposobem na zmęczenie jest zbilansowana dieta. Powinna ona być bogata w jaja, kwas foliowy, witaminę A, białko czy żelazo. Winno się także w niej znaleźć dużo płynów, a także chude mleko – możesz je połączyć np. z płatkami śniadaniowymi. Jeśli masz nadwagę – zrzuć jak najszybciej zbędnie kilogramy. Ważne jest także, aby odpowiednio rozkładać sobie zajęcia. Musisz znaleźć czas nie tylko na pracę, ale także na odpoczynek. Jeśli będziesz wypoczęta, wszystkie zadania pójdą Ci jeszcze szybciej. Znajdź więc czas na aromatyczną kąpiel czy godzinny spacer po parku.