Pieczenie ciast – dobre rady
Pieczenie ciast – dobre rady
Dobry przepis to nie wszystko. Żeby upiec dobre ciasto i mieć pewność, że biszkopt nie opadnie, pierniki nie będą za twarde, a babka z zakalcem, warto stosować się do rad, znanych babciom i prababciom. Nie stosowały one nowoczesnych piekarników, często piekły swoje wypieki w piecach opalanych ogniem, jednak z powodzeniem można powiedzieć, że o ciastach wiedziały wszystko.
Ubijanie białka
Niezbędne do wielu ciast ubite na sztywną pianę białko będzie szybciej sztywne i lepiej ubite, jeżeli przed rozpoczęciem spieniania doda się do niego szczyptę soli.
Owoce na cieście
Kłopotliwy placek z owocami, które zapadają się zbyt głęboko lub powodują zakalca, można zabezpieczyć przed tym prostym sposobem. Wystarczy przed ułożeniem owoców i pieczeniem posmarować powierzchnię ciasta ubitym białkiem albo posypać mąką lub kaszką manną. Dzięki temu nie pojawi się zakalec, a ciasto będzie przyjemnie kruche.
Dobra mąka
Dla ciasta nie jest obojętne, z jakiej mąki zostanie wykonane. Nieodpowiednia mąka może spowodować, że nie będzie ono zbyt smaczne lub nie wyrośnie. Z tego powodu warto dobierać mąkę odpowiednią do rodzaju ciasta, czyli do ciasta biszkoptowego najlepsza jest mąka pszenna albo pszenna i ziemniaczana, do piernika mąka żytnia zmieszana z pszenną, natomiast do ciasta drożdżowego – mąka krupczatka.
Składniki ciasta
W zależności od rodzaju ciasta składniki do niego powinny być inaczej przygotowane. Dotyczy to ich temperatury. Do ciasta drożdżowego najlepiej używać składników o temperaturze pokojowej. Jednocześnie mleko powinno być lekko podgrzane, lecz nie gorące. Natomiast składniki na ciasto kruche najlepiej lekko schłodzić przed użyciem.
Bakalie
Opadające bakalie to problem niejednej gospodyni, która marzy o idealnym serniku. Żeby uniknąć warstwy rodzynek oraz innych dodatków na spodzie ciasta, należy zadbać o jego odpowiednią gęstość – nie powinno ściekać z łyżki – a przed dodaniem bakalii do ciasta obtoczyć je w mące. Dzięki temu w trakcie pieczenia nie przesuną się one zbyt nisko, lecz pozostaną w miejscu.
Wyjmowanie ciasta
Problem z wyjęciem ciasta z formy może zdarzyć się po każdym pieczeniu. Żeby nie potrząsać blachą i nie uszkodzić ciasta, należy owinąć formę ścierką i pozostawić na 2 – 3 minuty. Po tym czasie łatwiej będzie je wyjąć. Jednocześnie, aby ciasto nie przywarło ani nie przypaliło się od spodu, warto posypać formę solą, zanim wleje się do niej masę.