Jak tanio się wyżywić?
Jak tanio się wyżywić?
Na jedzenie wydaje się spore sumy pieniędzy, nie tylko miesięcznie, lecz nawet tygodniowo. W ten sposób z budżetu może odpływać dużo gotówki, którą można by spożytkować na coś zupełnie innego. Gdy wydaje Ci się, że przejadasz więcej, niż powinieneś, że kupujesz jedzenie, a ono się marnuje, zweryfikuj swoje nawyki żywnościowe.
Warzywa w jadłospisie
Sposobem na tańsze posiłki jest włączenie do jadłospisu warzyw. Są one stosunkowo tanie niezależnie od poru roku, a można z nich zrobić najróżniejsze dania, o czym najlepiej świadczą ziemniaki, podawane na kilkanaście sposobów. W sezonie letnim oraz wiosennym do tanich, zdrowych posiłków można włączyć owoce.
Przy tym należy pamiętać, że oszczędzić da się przede wszystkim na świeżych owocach i warzywach, mrożone produkty tego rodzaju są droższe.
Lista zakupów
Aby oszczędzić na jedzeniu, bardzo dobrym pomysłem jest tworzenie list zakupów przed wyjściem do sklepu. Dzięki temu nie tylko przejrzy się szafki kuchenne i lodówkę, notując to, co naprawdę jest potrzebne, ale również nie kupi się nic ponadto. Dodatkowo w tworzeniu listy najtańszych produktów pomóc mogą liczne gazetki promocyjne, które otrzymuje się do skrzynki na listy. Pozwolą one wybrać najkorzystniejsze ceny za określone produkty i tym samym zachować nieco pieniędzy w portfelu.
Zakupy promocyjne
Korzystanie z promocji warto rozszerzyć i przyglądać się produktom promocyjnym podczas wędrówki po sklepach. Jeśli obniżka faktycznie jest warta uwagi – cena niższa jest naprawdę mniejsza od oryginalnej – dobrzej jest zrobić zapas produktu, np. mięsa i zamrozić po powrocie do domu. Ograniczy to ilość wykonywanych zakupów.
Ogranicz jedzenie na mieście
Posiłki jadane na mieście są przyjemne – miły lokal, obsługa, nie trzeba gotować, jednak sporo kosztują. Stołowanie się w restauracjach i kawiarniach należy ograniczyć, najlepiej jedynie do kilku razy w miesiącu – jeśli chce się poważnie oszczędzić. Jadanie w restauracji codziennie z pewnością sprawi, że pieniądze będą znikać w znacznie większym tempie, bowiem gotowanie w domu jest o wiele tańsze. Jeśli zjedzenie na mieście jest konieczne, np. w podróży, najlepiej wybrać bar mleczny.
Ogranicz produkty
W oszczędzaniu pomoże także rezygnacja z kupowania pewnych produktów. Dotyczy to głównie napojów gazowanych, batoników, ciastek, chipsów. Nie tylko są one drogie i sprzyjają opróżnieniu portfela, ale dodatkowo powodują otyłość i problemy z cholesterolem.