Potrawy na środę popielcową
Potrawy na środę popielcową
Środa popielcowa, zwana również Popielcem jest początkiem wyjątkowego czasu dla katolików. Jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który trwa czterdzieści dni i kończy się obchodami Wielkanocy. Wiąże się przede wszystkim z wizytą wiernych w kościele, kiedy to ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem lub naznacza w taki sposób ich czoła w myśl słów „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”. Ze względu na to, że jest to początek postu, już tego dnia obowiązuje jego przestrzeganie, związane z powstrzymywaniem się od sutych posiłków.
Śledzie
Najbardziej charakterystyczną potrawą w czasie wszystkich dni postnych są ryby, a przede wszystkim śledzie. Nic więc dziwnego, że to właśnie one są sztandarową potrawą również w czasie środy popielcowej. Można je jeść na różne sposoby – w oleju, w śmietanie, jako sałatkę śledziową z licznymi warzywnymi dodatkami. Na Śląsku w dalszym ciągu są popularne na obiad, jedzone z gorącymi ziemniakami, które są niesolone lub tylko lekko osolone.
Ziemniaki
Ziemniaki są idealną potrawą w czasie postu. Ich zaletą jest fakt, że można jadać je codziennie na różne sposoby. W czasie środy popielcowej również można wybierać w licznych wariantach i jadać je same lub gotowane w mundurkach w lekko osolonej wodzie. Jeżeli to nie spełnia jedzeniowych gustów domowników, można stworzyć z nich inne potrawy. Do najpopularniejszych należą ziemniaki w całości podawane z sadzonym jajkiem. Potrawa prosta i postna. Można również przygotować placki ziemniaczane z dodatkiem innych warzyw, co nie jest czasochłonne, ale za to bardzo smaczne i sycące w odpowiedni sposób. Dodatkowo nie nudzą się szybko, więc można przygotowywać je na kilka sposobów w czasie całego postu, a nie tylko w Popielec.
Naleśniki
Danie proste i mało czasochłonne – naleśniki. Cieszą się powodzeniem niezależnie od dnia, jednak w środę popielcową z powodzeniem pozwalają na zjedzenie czegoś lekkiego, postnego i smacznego. Zaletą naleśników jest ich szybkie przygotowanie oraz neutralny smak. Dzięki temu można jadać je zarówno na słodko, jak i na ostro, z dodatkami w postaci dżemu albo w postaci pieczarek. Owszem, można wykonać i bogatsze nadzienia, jednak przygotowując naleśniki w trakcie środy popielcowej trzeba je ograniczyć, aby naleśniki w dalszym ciągu były daniem spełniającym postne wymagania.
Pierogi
Postne pierogi to doskonała potrawa dla całej rodziny zarówno w środę popielcową, jak i w czasie 40 dni postu. Można dodać do nich wiele, niekoniecznie musi być to mięso, którego w czasie postu powinno się wystrzegać. Dobrze smakują z owocami, w tym suszonymi, z truskawkami, z twarogiem, a także z kapustą i pieczarkami. Można zrobić ich więcej za jednym razem i zamrozić, dzięki temu będzie się miało gotowe danie w każdym momencie, a w środę popielcową, kiedy najczęściej jest jeszcze chłodno, doskonale rozgrzeją po lub przed popielcową mszą.