Prawdy i mity o solarium
Prawdy i mity o solarium
Podczas zimy wiele z nas marzy o pięknej opaleniźnie. Czy jednak możemy bez obaw poddawać się opalaniu w solarium? Czy jest to zdrowe dla naszej skóry? Przecież tak samo jak opalanie na słońcu, opalanie na łóżku pod lampą może powodować raka skóry. W artykule pozwolę sobie obalić pewne mity na ten temat i przedstawić prawdę, którą każda z nas powinna poznać, zanim zdecyduje się na tego typu opalanie.
Solarium na depresję
Gdy przychodzi zima, brak słońca daje się naszemu organizmowi we znaki. Może dopaść nas tzw. zimowa depresja. Lecz solarium to nie to samo, co energia pochodząca ze słońca. Lampy w solarium emitują ultrafioletowe światło, które nie ma nic wspólnego ze słońcem. Do naświetlania terapeutycznego używa się światła białego. Tym sposobem obalamy pierwszy mit.
Solarium nie szkodzi osobom o ciemnej karnacji
To kolejny mit, który musimy obalić. Śniada cera nie ulega jedynie poparzeniom tak często, jak jasna. Natomiast promieniowanie w solarium jest dla niej tak samo szkodliwe, jak dla jasnej i prowadzi do starzenia się skóry.
W solarium nie ma potrzeby stosowania kremu z filtrem
Promienie UVA i UVB stosowane w łóżkach opalających są tak samo groźne, jak te emitowane przez słońce. Głupotą jest więc uważanie, że w solarium niepotrzebna jest ochrona skóry w postaci kremu z filtrem. Mit obalony.
Nie wszyscy mogą korzystać z solarium
Dokładnie tak jest. Osoby o jasnej karnacji są bowiem bardziej narażone na poparzenia, powstawanie zmian barwnikowych oraz uczuleń. Ponadto solarium nie jest dobre dla osób mających predyspozycje do wysypek, borykających się z trądzikiem lub przyjmujących niektóre leki, a także alergików. Kobiety w ciąży to kolejna grupa, która nie powinna korzystać z opalających łóżek. Ponadto choroby nerek, płuc, wątroby, nadciśnienie i dolegliwości okulistyczne wykluczają opalanie w solarium.
Promieniowanie UV w solarium może być przyczyną raka
Promieniowanie UVA i UVB w solarium pogarsza stan skóry. Mogą pojawić się na niej przebarwienia i oparzenia, które z dużym prawdopodobieństwem mogą stać się podstawą do powstania groźnego dla skóry czerniaka, czyli raka skóry.
Przed opalaniem w solarium niezbędny jest wywiad
Niestety, w większości salonów nie ma profesjonalnej obsługi i dlatego jesteśmy tym bardziej narażeni na niebezpieczeństwo. Zebranie istotnych informacji o zdrowiu osoby chcącej skorzystać z usług solarium jest niezwykle ważne. Dlatego chcąc od czasu do czasu poprawić swój koloryt skóry, wybierajmy te salony, w których personel jest przeszkolony.