Pyszny sernik z ajerkoniakiem – jak go przygotować?
Pyszny sernik z ajerkoniakiem – jak go przygotować?
W Polsce nie ma zwyczaju wypijania dużych ilości ajerkoniaku w czasie świąt Bożego Narodzenia, jednak często alkohol ten jest podawany w ramach deseru lub do deseru. Można połączyć go z innym podwieczorkiem, bez którego niektórzy nie wyobrażają sobie żadnego świętowania, z sernikiem. Można w ten sposób uzyskać zachwycający podwieczorek, który uświetni świąteczne dni.
Niezbędne składniki spożywcze
Sernik z ajerkoniakiem wymaga wyjątkowo dobrych produktów. Co więcej, potrzeba ich wiele, ponieważ ma kilka warstw.Na spód niezbędne będą:
* 300 g herbatników,
* 125 g masła,
* 100 g orzechów włoskich.
Na masę serową:
* 1 kg sera do serników,
* 350 ml ajerkoniaku,
* 300 g śmietany 18%,
* 250 g cukru pudru,
* 5 jajek.
Na polewę:
* 50 g czekolady gorzkiej,
* 3 łyżki mleka,
* 1 łyżka masła.Krok pierwszy
Orzechy uprażyć na patelni. Kiedy ostygną, posiekać je na drobne kawałki albo zemleć. Masło roztopić w rondelku, a następnie pokruszyć do niego wszystkie herbatniki. Dodać orzechy i dokładnie wymieszać, tak aby wszystko było obleczone roztopionym łuszczem.Masę na spód rozprowadzić po tortownicy i podpiec ją w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 5 minut.
Krok drugi
Ser przełożyć do dużej miski. Wsypać cukier i mieszać, łącząc składniki. Stopniowo, nie przerywając mieszania, wbijać po 1 jajku. Po dodaniu ostatniego oraz wymieszaniu wsypać mąkę, wlać śmietanę i ajerkoniak, nie przerywając mieszania. Najlepiej ucierać masę mikserem na niskich obrotach. Po uzyskaniu gładkiej masy przelać ją na ostudzony spód.
Krok trzeci
Sernik ponownie wstawić do nagrzanego piekarnika, tym razem piekąc go przez 90 minut. Należy wyjąć go z pieca, gdy przestygnie po upieczeniu. Dobrze jest wstawić go następnie do lodówki na całą noc.
Krok czwarty
Następnego dnia, gdy sernik odpowiednio się zsiądzie, można przygotować polewę do niego. W tym celu trzeba wszystkie składniki włożyć do garnka i roztopić nad parą, w kąpieli wodnej. Lekko przestudzoną, ale wciąż ciepłą polewą polać całe ciasto. Poczekać, aż nieco przestygnie i dopiero wtedy kroić na kawałki.