Właściwy sposób krojenia arbuza dla dziecka
Właściwy sposób krojenia arbuza dla dziecka
Arbuzy to przyjemność, orzeźwienie oraz sok. Każdy rodzic, który podsuwa swojemu dziecku ten owoc, wie, że kończy się to sokiem na buzi oraz ubraniu dziecka. Można tego uniknąć w bardzo prosty sposób, mianowicie odpowiednio krojąc arbuza. Nie tylko zyskuje się ciekawy kształt owocu, po który chętnie sięgnie cała rodzina, ale również uniknie się pobrudzenia wszystkiego, z czym maluch będzie miał styczność.
Patyczki arbuzowe można wykorzystać do licznych deserów – do lodów w pucharkach, do bitej śmietany lub innych smakołyków.
Pierwszy etap
Wybrać dorodnego arbuza i umyć go. Skórki arbuzowej nie jada się, jednak może być pokryta substancjami zabezpieczającymi owoc lub dodającymi mu kolor, więc lepiej przemyć go zimną wodą, a następnie ostrym, dużym nożem przekroić na pół.
Drugi etap
Wybraną połówkę arbuza położyć na desce do krojenia – płaską, czerwoną stroną ku dołowi. Ponownie sięgnąć po ostry nóż i zacząć nacinać owoc wzdłuż, głęboko. Każda część powinna mieć 3 – 3,5 cm grubości. Będą dzięki temu wygodne do trzymania, ani za małe, ani za duże. W sam raz, żeby dziecko nie miało problemu z ich chwyceniem.
Trzeci etap
Obrócić deskę, tak aby linie cięć na arbuzie znalazły się poziomo w stosunku do ciała osoby krojącej. Zacząć ponownie kroić owoc, robiąc nacięcia co 3 cm. Dzięki temu powinno się uzyskać wzór przypominający kratkę, podzieloną na kwadratowe pola.
Czwarty krok
Boczne, najbardziej zaokrąglone słupki odsunąć, jest na nich za dużo skórki. Należy skupić się przede wszystkim na środkowych, które zawierają mnóstwo miąższu i wyglądają bardzo atrakcyjnie, przypominając lody albo lizaki z arbuza. Tak przygotowane pałeczki arbuzowe są idealne dla dziecięcych rączek, które jeszcze nie chwytają wszystkiego idealnie. Takich kawałków dziecko będzie mogło zjeść więcej, a straty spowodowane sokiem na ubraniu, meblach, podłodze będą znacznie mniejsze.Trzeba przy tym pamiętać, że dziecku nie należy podawać arbuza w pierwszych miesiącach życia. Najlepiej robić to dopiero, kiedy skończy 9 – 12 miesięcy, aby nie sprowokować pojawienia się alergii pokarmowej.