Przepis na wspaniałą nalewkę wiśniową
Przepis na wspaniałą nalewkę wiśniową
W tym roku wiśnie pojawiają się znacznie wcześniej niż zwykle, co pozwala wcześniej myśleć o przygotowaniu pysznej nalewki. Wykonana własnoręcznie, we własnym domu uznawana jest za lepszą od dostępnych w sklepach. Nawet jeśli wcześniej nie wykonywało się samodzielnie takich napojów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować.
Potrzebne produkty
Przygotowanie nalewki nie wymaga bardzo dużej ilości składników. Nieraz myśl, że trzeba do tego wielu rzeczy, odstrasza przed jej zrobieniem, podczas gdy zebrać trzeba jedynie:
* 2 kg wiśni,
* 2 kg cukru,
* 1,5 l spirytusu o wartości 70%.
Poza tymi składnikami niezbędny będzie również duży słoik, jak i butelki do przelania gotowej nalewki, żeby móc eksponować ją w spiżarni albo w domowym barku.Krok pierwszy
Wszystkie wiśnie pozbawić zielonych ogonków i ewentualnych listków. Wysypać na sitko i przepłukać dokładnie zimną wodą, a następnie dać im obeschnąć. Gdy będą już całkowicie suche, rozpocząć drylowanie. Przy wielu nalewkach nie jest to konieczne, jednak w tym przepisie lepiej sprawdzają się wiśnie pozbawione pestek.
Krok trzeci
Po tygodniu leżakowania można odcedzić powstały sok. Można zrobić to przez sitko albo przez gazę jałową. Sok powinien znaleźć się w jednym naczyniu, a wiśnie w drugim, nie wolno ich wyrzucać.
Krok czwarty
Do wiśniowego soku dolać resztę spirytusu i ponownie przelać do słoika. Pozostawić na 2 – 3 dni, a po tym czasie rozlać powstałą miksturę do butelek, zakręcić i zostawić na 2 – 3 miesiące. Im dłuższy będzie okres leżakowania nalewki, tym bardziej wyrazisty będzie jej smak.Wiśnie można wykorzystać do ciast oraz innych deserów. Ze względu na to, że nie da się od razu wykorzystać wszystkich, warto poukładać je w małych słoikach i przechowywać w lodówce.