Sposoby na zgagę z domowej apteczki
Sposoby na zgagę z domowej apteczki
Zgaga jest czymś, czego każdy doświadczył przynajmniej raz w życiu. Niektórzy borykają się z nią codziennie. Jest efektem złej diety, problemów z układem pokarmowym, skłonności dziedzicznych. Objawia się pieczeniem w przełyku, uciskiem w brzuchu, w klatce piersiowej, czkaniem, a nawet mdłościami. Zazwyczaj gdy czuje się pierwsze obawy, od razu sięga się po tabletki, jednak żeby nie korzystać codziennie z farmakologii, warto wypróbować również domowe sposoby.
Ziarna jałowca
Jałowcowe ziarenka nadają się idealnie do zwalczania problemów ze zgagą. Dobrze radzą sobie ze zwalczaniem jej, jeżeli żuje się kilka ziaren po każdym posiłku, zwłaszcza po bardziej obfitych. Jeśli nie jest to satysfakcjonującym sposobem, wówczas dobrze jest zagotować ziarenka we wrzątku. Po zagotowaniu dobrze jest je odcedzić i zostawić do ostygnięcia. Taki napar można popijać po jedzeniu, nie więcej niż trzy łyżeczki dziennie. Ulgę powinno się poczuć już chwilę po zastosowaniu.
Migdałowa pomoc
Dobrym środkiem chroniącym przed zgagą są znane i lubiane migdały. Żeby uniknąć wystąpienia zgagi, można zjeść jednego migdała lub kilka migdałów po posiłku. Ich działanie na układ trawienny pozwoli uniknąć nieprzyjemnego pieczenia i związanych ze zgagą niewygodnych objawów. Jeżeli zgada już się pojawi, wówczas zjedzenie migdała złagodzi objawy i pozwoli przetrwać ten ciężki czas i uniknąć dyskomfortu, działając tak samo dobrze, jak tabletki.
Siemię lniane
Siemię lniane jest znane ze swoich właściwości poprawiających stan układu pokarmowego. Dobrze wpływa na żołądek oraz na jelita, zabezpieczając je przed uszkodzeniem, i stabilizuje wytwarzanie i ilość soków żołądkowych. Siemię lniane nadaje się do przygotowywania i spożywania na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszym jest przygotowanie naparu z 1 łyżki siemienia. Napar należy zostawić na całą noc i wypić dopiero rano, jeszcze przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Inny sposób to zalanie wrzątkiem 2 łyżek siemienia, poczekanie aż ostygnie i popijanie go po każdym posiłku. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia zgagi. Dodatkowo z siemienia można przygotować kisiel, który przynosi ulgę w problemach trawiennych.
Kwiaty lipy
Znana głównie jako składnik miodów lipa i jej kwiaty nadają się bardzo dobrze do zapobiegania zgadze. Należy korzystać z suszonych kwiatów, które zalewa się wrzątkiem. Odstawia się go na 15 minut, a po tym czasie można z powodzeniem popijać po każdym posiłku. Najlepiej trzy razy dziennie, w związku z tym dobrze jest albo codziennie przygotowywać świeży, albo przygotować większą ilość, która wystarczy na dwa dni.
Jedzenie wysokiego ryzyka
Zgaga jest nie tylko kwestią stresu i chorób układu pokarmowego. Odpowiedzialne za nią są również niektóre produkty pokarmowe. Dlatego jeżeli chce się jej uniknąć lub zmniejszyć częstotliwość jej występowania, najlepiej unikać niektórych produktów spożywczych. Do najbardziej ryzykownego jedzenia należą pomidory, cebula, kapusta kiszona, owoce cytrusowe i soki z nich, które podrażniają żołądek i wpływają na ilość oraz jakość kwasów żołądkowych.