Układanie kostki brukowej – podstawowe zasady
Układanie kostki brukowej – podstawowe zasady
Kostką brukową wykłada się dojścia do domu, podjazdy, dojazd do garażu, parkingi, placyki i patia. Jest to bardzo efektowny i trwały sposób wykończenia powierzchni wokół budynku, pod warunkiem jednak, że kostka zostanie właściwie ułożona. Im większa powierzchnia ma być pokryta kostką, tym ważniejsze jest, by nie popełnić błędów. Podstawowe zasady dotyczące układania kostki brukowej przedstawiamy w tym artykule.
Przy niewielkich obciążeniach (ruch pieszy) wystarczy kostka o grubości 4 cm. Dla ruchu samochodów osobowych powinna mieć 6 cm, a samochody ciężarowe i dostawcze wymagają nawierzchni z kostki o grubości około 10 cm.
Przygotowania
Zanim zakupimy kostkę i przystąpimy do jej układania, powinniśmy wszystko starannie zaplanować. Trzeba ustalić, gdzie położymy kostkę i jaką zajmie powierzchnię. Należy uwzględnić informację, ile ma być na działce powierzchni biologicznie czynnej (jest w warunkach zabudowy). Trzeba się także zastanowić nad odwodnieniem terenu i uwzględnić przewidywane obciążenia. Trzeba także zaprojektować wzór kostki. Kiedy już się z tym uporamy, możemy obliczyć ilość potrzebnego materiału i dokonać zakupu.
Przygotowanie terenu
Oznaczamy powierzchnię, na której ma być położona kostka, za pomocą sznurka i palików. Teraz należy wykonać wykop. Głębokość wykopu powinna uwzględniać grubość kostki oraz warstwy podbudowy i podsypki, w zależności od projektu, uwzględniającego miejscowe warunki. Jeśli kładziemy kostkę na podłożu piaszczystym, wykop będzie płytszy (15 – 20 cm), a na podłożu nieprzepuszczalnym pod podjazdem dla ciężkich samochodów głębszy, nawet do pół metra. Po wykonaniu wykopu trzeba usunąć kamienie i korzenie roślin. Można na dnie wykopu ułożyć geowłókninę. Na tym etapie pracy należy uwzględnić spadki terenu służące odprowadzaniu wody opadowej (1 – 3 cm na długości 1 metra).
Odprowadzenie wody
Przed położeniem kostki brukowej należy wykonać instalację odwodnieniową. Koniecznie trzeba pamiętać o korytkach odwadniających przy wjeździe do garażu oraz wypustach przy rynnach i kranach z wodą w ogrodzie.
Podbudowa i podsypka
Podbudowę wykonuje się z tłucznia kamiennego i żwiru. Grubość podbudowy wynosi od 20 do 40 cm. Układamy ją warstwami po 10 cm i każdą warstwę ubijamy zagęszczarką mechaniczną. Następnie wykonujemy podsypkę z drobnego piasku. Po zagęszczeniu warstwa podsypki powinna mieć około 5 cm.
Krawężniki
Podjazd i chodnik należy obramować za pomocą krawężników drogowych lub chodnikowych. Aby nie przycinać niepotrzebnie kostki, można ułożyć jeden rząd i dopiero wtedy ustalić dokładny rozstaw krawężników. Nawierzchnia kostki powinna być lekko wyniesiona ponad poziom gruntu, a krawężniki układa się na tej samej wysokości co kostka lub nieco wyżej. Jeśli dana powierzchnia nie będzie bardzo obciążana, na przykład w przypadku patio, zamiast krawężników można zastosować oporowanie (podmurowanie krawędzi w miejscu ich styku z gruntem).
Układanie kostki
Kostkę układamy zgodnie z zaplanowanym wzorem na wyrównanej i ubitej warstwie piasku. Poziom kontrolujemy za pomocą poziomicy laserowej. Układaną kostkę ubijamy gumowym młotkiem przez drewnianą łatę. Podczas pracy nie stajemy na podsypce, lecz klęczymy na desce umieszczonej na ułożonej już powierzchni kostki. Między pojedynczymi kostkami pozostawiamy fugi szerokości 2 – 3 mm, które wypełniamy piaskiem. Jeśli kostka nie mieści się, pozostawiamy puste miejsce. Następnie docinamy brakujące kostki na wymiar, używając gilotyny hydraulicznej do cięcia kostki brukowej lub szlifierki kątowej z tarczą diamentową do betonu. Na koniec kostkę należy ubić wibratorem płytowym z gumową nakładką. Po ubiciu uzupełniamy fugi piaskiem. Ułożoną i ubitą kostkę posypuje się piaskiem, a następnie polewa go wodą. Po kilkakrotnym powtórzeniu tych czynności kostka jest już w pełni stabilna.