W jaki sposób wiercić w metalu?
W jaki sposób wiercić w metalu?
Obowiązkiem każdego faceta jest opanowanie umiejętności używania wiertarki. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób wiercić, jakim wiertłem, przy jakim trybie pracy wiertarki. Dziś skupimy się na wierceniu w metalu. Jest to dużo rzadsza czynność niż np. wiercenie dziury w ścianie, aby powiesić obrazek, lecz jest wiele sytuacji, w których może się przydać, np. podczas nitowania. Metale zazwyczaj są materiałem bardzo twardym, więc potrzebna będzie tutaj odpowiednia technika. Unikniesz w ten sposób łamania wierteł lub niszczenia powierzchni metalu, która może być np. ozdobą. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ci pomogą.
Wybierz wiertła
Najpopularniejsze wiertła do metalu bardzo łatwo rozpoznać. Mają one stożkową, a nie spłaszczoną końcówkę oraz stałą średnicę. Możesz również zastosować wiertła uniwersalne, które nadają się zarówno do metalu, jak i do betonu czy drewna. Nie stosujemy tutaj wierteł piórowych, które przeznaczone są do drewna, ani wierteł koronowych. Na rynku możesz dostać również specjalne wiertła do blach, które posiadają dodatkową małą wypustkę, pozwalającą na bardziej precyzyjne wiercenie otworu. Polega to na tym, że najpierw jest wiercony niewielki otwór za pomocą owej wypustki, a następnie większa część końcówki wykrawa pozostałą część otworu, powiększając go. Dzięki temu można wiercić nawet w cienkich, dość wątłych blachach, bez użycia dużej siły, która mogłaby doprowadzić do wygięcia materiału.
Dobierz odpowiednią siłę
Podczas wiercenia w metalu bardzo łatwo jest złamać wiertło, szczególnie jeśli używamy wiertła o małej średnicy. Aby się przed tym zabezpieczyć, pozwól wiertłu swobodnie wybierać materiał, nie przykładając do tego nadmiernej siły. Ostre wiertło powinno sobie z tym spokojnie poradzić. Z czasem będzie ono ulegać oczywiście stępieniu, lecz nie musisz wyrzucać go do kosza i kupować nowego. Możesz naostrzyć je samodzielnie przy pomocy szlifierki stołowej lub oddać do naostrzenia w warsztacie.
Zaznacz punkt
Dobrze jest ułatwić sobie wiercenie za pomocą nakłucia punktu, w którym osadzisz końcówkę wiertła. Dzięki temu nie będzie ci się ona ślizgać po całym materiale. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne wtedy, gdy powierzchnia wokół otworu ma pozostać nienaruszona. Dzięki nakłutemu punktowi możesz wykonać otwór bardzo precyzyjnie. Do nakłuwania przeznaczone są specjalne punktaki, którymi wykonasz to łatwo, szybko i sprawnie, lecz jeśli owego nie posiadasz, to nic straconego. Równie dobrze możesz to zrobić za pomocą śrubokręta albo małego wiertła i młotka.
Wierć ostrożnie
Nawet jeśli zaznaczyłeś odpowiedni punkt, to nadal istnieje ryzyko, że wiertarka ześlizgnie ci się z materiału, dlatego ważne jest, aby zacząć powoli. Konieczna będzie wiertarka z płynną regulacją obrotów, abyś mógł stopniowo, wraz z zagłębianiem się wiertła, zwiększać prędkość obrotową. W razie konieczności zastosuj chłodziwo, np. olej chłodzący, lub emulsję wiertarską.