Wstydliwa grzybica paznokci – jak leczyć?
Wstydliwa grzybica paznokci – jak leczyć?
Grzybica w jakiejkolwiek formie nie jest niczym przyjemnym. W przypadku grzybicy paznokci, mimo że nie jest ona bolesna, dochodzi element zawstydzenia stanem własnych paznokci u rąk albo u nóg. Zaczyna się od jednego, a mogą zostać zarażone wszystkie. Z tego powodu, gdy tylko dostrzeże się niepokojące zmiany, należy rozpocząć walkę, żeby uniknąć przeniesienia się grzybicy na pozostałe paznokcie, a nawet na skórę.
Czosnek
Czosnek to znany, naturalny antybiotyk polecany niemal na wszystko. Na grypę, na przeziębienie, na stany zapalne. Nic dziwnego, że można go stosować również przeciwko grzybicy paznokci. Żeby użyć go na paznokcie, wystarczy wycisnąć przez praskę ząbek czosnku – lub więcej, jeżeli zakażonych jest więcej paznokci – i nałożyć taką papkę bezpośrednio na paznokieć. Następnym krokiem jest przyłożenie do niego gazy albo kawałka wacika i zawiązanie bandażem. Papka czosnkowa powinna znajdować się na zarażonym paznokciu przez całą noc, żeby czosnek mógł działać odpowiednio długo. Rano należy dokładnie umyć paznokcie i równie dokładnie osuszyć, a sam zabieg powtarzać jak najczęściej, aż do zobaczenia poprawy.
Ocet jabłkowy
Mówi się, że ocet jabłkowy to eliksir piękna, ale może być również eliksirem zdrowia pomagającym w leczeniu problemów z paznokciami u rąk i stóp. Można go stosować na kilka różnych sposobów. Pierwszy to przecieranie paznokci wacikiem nasączonym octem jabłkowym, drugi wymaga poświęcenia palcom większej ilości czasu. Należy zmieszać ocet jabłkowy z ciepłą wodą w równych proporcjach i moczyć w tym roztworze palce przez 15 minut. Po zakończeniu octowej kąpieli warto pomasować paznokcie, żeby ocet dobrze się wchłonął w płytkę, a następnie dobrze wysuszyć, pamiętając, że wilgoć na palcach i pomiędzy nimi to często zaproszenie do grzybicy.
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne to nie tylko przyjemność wąchania i miły dodatek do kąpieli. Mają więcej właściwości niż tylko zapach. Z powodzeniem olejku herbacianego, lawendowego i lebiodkowego można używać do pielęgnacji zarażonych grzybicą paznokci. Wystarczy nacierać paznokcie 2 lub 3 razy dziennie kilkoma kroplami olejku, żeby zwalczyć infekcję. Niestety, jest to kuracja czasochłonna, ponieważ może trwać nawet trzy miesiące. Z tego powodu nadaje się przede wszystkim do zwalczania pierwszych objawów grzybicy, ponieważ poważniejsze stany mogą wymagać leczenia farmakologicznego.
Dieta
Grzybica paznokci wydaje się chorobą zewnętrzną i zazwyczaj każdy skupia się na leczeniu jej od zewnątrz. Warto jednak poprawić jakość leczenia poprzez zmianę diety na bardziej korzystną dla organizmu, który walczy z grzybicą. Dieta taka sugeruje wyłączenie cukrów z jadłospisu oraz ograniczenie chleba, makaronu i ciężkich tłuszczy. Stawia za to na warzywa i produkty o kwaśnym odczynie, które mają możliwość zwalczania grzybicy. Do takich można zaliczyć kwaśne warzywa, kiszoną kapustę, cytrynę, czerwone porzeczki, które nie tylko zwalczają grzyby, ale i uodparniają organizm.