Co poprawia działanie układu pokarmowego?
Co poprawia działanie układu pokarmowego?
Układ pokarmowy nie zawsze działa idealnie. Zdarza się, że zamiast pracować sprawnie i szybko, przyswajając oraz trawiąc produkty pokarmowe, ma z tym problem. Nie jest to bez znaczenia i nie powinno być bagatelizowane, ponieważ może prowadzić do bólów brzucha, zaparć, dyskomfortu w żołądku, wzdęć oraz przyrostu masy ciała. Jeśli masz problem z metabolizmem i wciąż czujesz ciężar w żołądku, sprawdź, jak poprawić działanie układu pokarmowego.
Przydatna guma do żucia
Guma do żucia bywa czasami dyskryminowana, jednak ma wiele zalet, nie tylko dla odświeżania oddechu. Proces żucia gumy może mieć korzystny wpływ w likwidowaniu zgagi oraz refluksu, który powoduje przykre dolegliwości. Wiąże się to z faktem, że podczas żucia wytwarza się więcej śliny, która ma zdolność neutralizacji kwasów. Dotyczy to nie tylko kwasów w jamie ustnej, ale również w żołądku. Dzięki temu można je ustabilizować i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
Małe posiłki na wzdęcia
Gigantyczny posiłek nie oznacza, że będzie się najedzonym na zapas na dłuższy czas. Takie uczty jedynie rozciągają żołądek i mogą powodować wzdęcia, spowodowane trudniejszym trawieniem dużej ilości składników. Lepiej sprawdzi się jedzenie małych porcji, ale częściej. Optymalną liczbą posiłków na dzień jest 5 posiłków, rozłożonych w czasie i nie obciążających przesadnie układu pokarmowego.
Błonnik w jedzeniu
Jeżeli problemy z wypróżnianiem pojawiają się często, jeśli zatwardzenia doskwierają przez kilka dni w tygodniu, to znak, że w diecie jest za mało błonnika. To właśnie błonnik poprawia ruchy jelit, zagęszcza masę do wydalania i usuwa toksyny, które mogą powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego. Najwięcej błonnika jest w płatkach owsianych, pieczywie pełnoziarnistym, zielonych warzywach, papryce, winogronach, jagodach. Ważne jest dostarczanie organizmowi 30 – 35 gramów błonnika dziennie, co odpowiada mniej więcej 3 łyżkom płatków owsianych. Im więcej błonnika w organizmie, tym lepsze efekty przynosi, regulując proces wydalania resztek pokarmowych.
Korzystne probiotyki
Na problemy z układem pokarmowym pomogą również probiotyki, czyli żywe kultury bakterii wspomagające te bakterie, które żyją naturalnie w jelitach. Probiotyki są dodawane do większości produktów mlecznych, choć najwięcej można znaleźć w jogurtach naturalnych, kefirze, maślance. Jeśli to za mało, można zakupić probiotyk w tabletkach i dodawać go do posiłków. Przyjmowanie ich skutecznie hamuje biegunkę.
Bez używek
Czy to się podoba, czy nie, zdrowie układu pokarmowego zależy także od używek, które się stosuje. Alkohol oraz palenie tytoniu powodują zmiany w całym organizmie, w tym w wątrobie, żołądku, jelitach. Osoby nadużywające alkoholu mogą mieć problemy z wątrobą, natomiast palacze – z nawracająca zgagą. Aby pozbyć się takich problemów i zmniejszyć ryzyko chorób, np. nowotworów, trzeba rozstać się z używkami.