Co robić, by się dobrze wyspać?
Co robić, by się dobrze wyspać?
Jest wiele takich osób, które kiedy tylko przyłożą głowę do poduszki i okryją ciało kołdrą, natychmiast zasypiają, a rano nie można ich dobudzić. Niestety, ten błogi stan twardego i długiego snu nie jest dany wszystkim. Są bowiem i takie osoby, które nie dość, że przebudzi każdy szmer, to jeszcze muszą się porządnie namęczyć, aby usnąć. Jeśli należysz do tej grupy, ten artykuł może Ci pomóc. Koniecznie przeczytaj, co zrobić, by dobrze się wyspać.
Łóżko służy do spania
Wiele osób ma tendencję do robienia wszystkiego na łóżku: surfowania po Internecie, oglądania filmów, jedzenia, uczenia się czy pracowania. To duży błąd, gdyż nasze łóżko powinno nam się kojarzyć tylko ze strefą snu. Wszystkie czynności, które wykonujemy przed laptopem warto przenieść na biurko, gdyż będzie to korzystne zarówno dla naszego kręgosłupa, jak i odpowiedniego wysypiania się.
Czysta głowa
Czasami, kiedy kładziemy się spać, nie możemy zasnąć nie dlatego, że nie czujemy zmęczenia, ale dlatego, że naszą głowę rozsadzają od środka tysiące galopujących myśl: czy zdążę jutro zrobić pranie? Co mam jutro powiedzieć klientowi? Czy dam sobie radę z tym projektem? W momencie, w którym gasimy światło, nasza głowa staje się puszczą myśli, które nie dają nam spokoju. Należy je jednak pozostawić przed sypialnią. Najlepiej, gdybyś na godzinę czy dwie przed snem znalazła 10 – 15 minut i usiadła przy stole czy biurku z kalendarzem albo zwykłą kartką papieru. Pomyśl, co musisz na jutro zrobić, co należy jeszcze zaplanować i wszystko to zapisz – dręczące cię myśli przejdą z głowy na papier, a to z pewnością da ci większy komfort podczas zasypiania.
Wczesna kolacja
Jeszcze do niedawna krążył wśród osób na diecie odchudzające mit, iż kolację należy zjeść nie później niż o 18. Jest to jednak nieprawda, chyba że codziennie kładziesz się spać regularnie pomiędzy 21 a 22. Ostatni posiłek w ciągu dnia bowiem powinno się jeść nie później (ale i nie wcześniej) niż na 3 – 4 godziny przed pójściem do łóżka. To doskonała wskazówka również dla wszystkich, którzy chcą w spokoju zasnąć. Musisz przed snem pozwolić swojemu żołądkowi na przetrawienie posiłku. Jeśli tego nie zrobisz, on będzie cię w nocy męczył.
Nawyki przed snem
Rutyna również może ułatwić ci spokojne zasypianie. Wypracuj sobie więc pewne nawyki, których zawsze będziesz się trzymał przed pójściem do łóżka. W ten sposób twój organizm przyzwyczai się, że po serii czynności, które wykonasz, pójdziesz spać i będzie ci dużo łatwiej zasnąć. Może to być na przykład ciąg: prysznic, mycie zębów, przebieranie się w pidżamę, czytanie 15 stron książki, sen. Modyfikuj go wedle swoich potrzeb, niektórzy na przykład nie lubią czytać książek w łóżku.
Temperatura
Nie bez znaczenia jest także temperatura powietrza, jaką masz w swoim pokoju. Kiedy będzie zbyt gorąco oraz zbyt duszno, zasypianie może być utrudnione, a sen płytki, niespokojny, przerywany. Dlatego też warto zadbać, aby temperatura oscylowała w okolicy 21 stopni, a przed pójściem do łóżka koniecznie wywietrz swój pokój.