Domowe sposoby na problemy z apetytem
Domowe sposoby na problemy z apetytem
O nadmiernym apetycie słyszy się często. Mówi się o nim w związku z odchudzaniem i każdy, kto chce zrzucić zbędne kilogramy, próbuje znaleźć sposób, dzięki któremu apetyt nie będzie tak dokuczliwy. Istnieje jednak spora grupa osób, która boryka się z odwrotnym problemem – brakiem apetytu. Długotrwała niechęć do jedzenia nie jest korzystna dla ciała, lecz można pobudzić apetyt nawet domowymi środkami.
Aktywność fizyczna
Ruch, aktywność fizyczna, niekoniecznie bardzo forsująca, wpływa pozytywnie na poprawę apetytu. Sprzyja polepszeniu trawienia oraz metabolizmu komórkowego. Wystarczy 30 minut ćwiczeń dziennie – mogą to być ćwiczenia aerobowe, bieganie, pływanie, spacer z kijkami – żeby pobudzić układ pokarmowy do działania oraz odpowiednio dotlenić cały organizm. Po treningu będzie się chętniej sięgało po jedzenie, zwłaszcza dietetyczne.
Zielone warzywa
Zielone warzywa polecane są przy każdej diecie, ponieważ są niezwykle zdrowe. Zawierają witaminę C, witaminę K, błonnik, więc pomagają przy odchudzaniu, lecz nie tylko. Równie dobrze sprawdzają się przy poprawianiu apetytu u niejadków. Sałata, jarmuż, cykoria, rzeżucha, szczaw pozwalają na wspieranie układu pokarmowego, pobudzają go do lepszej pracy, zwiększają chęć do jedzenia, a dodatkowo zapewniają lepsze przyswajanie wielu składników mineralnych, w tym cynku. Szczególnie duże znaczenie mają gorzkie zielone warzywa, które stymulują zwiększanie apetytu.
Picie wody
Woda ma istotne znaczenie dla całego organizmu. Nie tylko pozwala na przeprowadzanie odpowiednich funkcji życiowych, ale również oczyszcza organizm z toksyn oraz resztek przemiany materii i tym samym reguluje zaburzone łaknienie. Wiąże się to tym samym ze wzrostem apetytu. Optymalną ilością wypijanej w ciągu dnia wody jest 8 szklanek wody mineralnej niegazowanej albo lekko gazowanej.
Kminek
Kminek ma zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, jednak nie da się ukryć, że ma działanie, które wzmaga apetyt, więc osoby, które pragną go polepszyć, powinny zaprzyjaźnić się z kminkiem. Działa on wiatropędnie, bakteriobójczo oraz zwiększa ilość soków żołądkowych. Można go dodawać do sałatek, do chleba, sera, a także warzyw. Bardzo często jest składnikiem gotowanej lub zasmażanej kapusty, która nabiera dzięki niemu ostrego smaku.
Czas jedzenia
Regularne posiłki są ważne nie tylko w czasie odchudzania. Można, a nawet należy trzymać się wyznaczonych godzin również w czasie pobudzania apetytu. Ustalenie 4 – 5 pór, kiedy będzie się jadło niewielkie ilości zdrowych produktów, sprawi, że układ pokarmowy będzie mógł uregulować się i rozpocząć prawidłowe działanie, zwłaszcza jeżeli wcześniej posiłki były jadane o różnych porach.