Jak możesz i powinieneś pomóc osobie w depresji?
Jak możesz i powinieneś pomóc osobie w depresji?
Wiele osób boryka się dziś z depresją. To choroba niezwykle groźna i podstępna. Warto wiedzieć, że istotną rolę w jej zwalczeniu odgrywa tutaj najbliższe otoczenie chorego – rodzina i przyjaciele. Chory nie może pozostać sam! Pamiętajmy, że osobę pogrążoną w depresji należy taktować nieco inaczej – często jest ona początkowo znerwicowana, sfrustrowana, ma ataki histerii. Jednakże z czasem wycofuje się, zamyka się w sobie, w swoim świecie. Nasza w tym rola, aby pomóc jej znów powrócić do rzeczywistości. Musimy nauczyć się odpowiedniego podejścia do chorego. Nie możemy mieć do niego pretensji o obojętność, brak zainteresowania czy ciągłe znudzenie. Postarajmy się działać tak, aby miał on poczucie wsparcia i bezpieczeństwa. Depresję leczy się latami. Odpowiednie nastawienie otoczenia do chorego może zdziałać cuda. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak wiele możesz pomóc każdego dnia.
Odpowiednie podejście
Ważne jest przede wszystkim posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu depresji – bez tego ani rusz, nic nie pomożemy. Dokształć się, poczytaj na temat tego schorzenia w książkach, czasopismach, na forach internetowych. Możesz także iść do specjalisty. Poznaj objawy, sposoby leczenia, zagrożenia. Dowiedz się także, jak wygląda świat z perspektywy osoby chorej na depresję. Dzięki temu zrozumiesz jej punkt widzenia, łatwiej będzie Ci pojąć niektóre zachowania. Pamiętaj, że depresyjne nastroje udzielają się – a zatem bądź ostrożna, aby nie przesadzić. Zaangażowanie w pomoc choremu jest wskazane, jednakże od czasu do czasu musisz się zresetować i spojrzeć na wszystko z dystansu.
Zadbaj o siebie
Depresja to choroba całej rodziny, nie tylko osoby znajdującej się w centrum problemu. Warto wiedzieć, że możesz być w takiej sytuacji sfrustrowany, zmęczony czy zły. Powinieneś się zaangażować w grupę wsparcia, udzielać się na forum internetowym, gdzie osoby z takich środowisk wymieniają swoje doświadczenia. To działa na zasadzie współuzależnienia. Nie możesz doprowadzić do tego, aby ogarnęła Cię bezsilność. Nie kumuluj swego bólu i frustracji, wyrzucaj je z siebie. Może to być podczas spotkań grupy wsparcia, rozmowy z przyjaciółką czy wypowiedzi na forum – ważne, abyś kontrolowała także swój stan.
Jak postępować z chorym?
Co, jeśli już wiesz sporo na temat depresji i jeśli panujesz nad swoimi emocjami, związanymi z chorobą bliskiej Ci osoby? Czas działać – przede wszystkim osoba chora na depresję potrzebuje Twojej obecności. Pamiętaj o tym, że nie może ona zostać sama – wówczas choroba jeszcze bardziej się pogłębia. Obecność powinna być także połączona z rozmową – odwróci to uwagę chorego od swojego stanu. Nie rozpatrujcie problemów, nie użalajcie się – staraj się znaleźć pozytywne strony w każdej kolejnej chwili. Chory na depresję ma skłonności do pesymistycznego spojrzenia na świat, a Twoja w tym rola, by pokazać mu jego prawdziwe piękno.