Jak poradzić sobie z depresją zimową za pomocą dziurawca?
Jak poradzić sobie z depresją zimową za pomocą dziurawca?
Za oknem coraz mniej słońca. Poszukujemy go zatem w różnych formach. Na zimowy brak energetycznego dopalacza na niebie, przez co możemy być bardziej podatni na obniżenie nastroju, a nawet depresję, cenne stają się zioła. Jednym z tych ziół, których antydepresyjne działanie jest bardzo skuteczne, jest dziurawiec. Pokonuje brak energii życiowej, apatię i utrzymujące się przez dłuższy czas złe samopoczucie. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to naturalna bylina rosnąca w Europie, Azji i w Afryce. W ziołolecznictwie wykorzystywane są suszone kwiatostany tej rośliny. Ekstrakty z dziurawca to idealne antybakteryjne i antyseptyczne panaceum. Ponadto dziurawiec działa uszczelniająco na naczynia krwionośne i rozkurczowo na mięśnie gładkie.
Działanie przeciwdepresyjne
Dziurawiec wykazuje działanie przeciwdepresyjne dzięki hyperycynie i hyperforynie. Jego skuteczność w walce z depresją jest porównywalna z wieloma lekami syntetycznymi. Przy lekkich i średnich stanach depresyjnych skuteczność dziurawca jest wręcz nadzwyczajna. Oczywiście przy takiej terapii najważniejsza jest systematyka stosowania. Należy jednak wiedzieć, że stany depresyjne można leczyć jedynie za pomocą wyciągu olejowego lub alkoholowego, gdyż forma parzonej herbaty jest za słaba. Co istotne, dziurawiec nie powoduje uczucia senności i zmęczenia, jak leki przeciwdepresyjne.
Nerwobóle
Dziurawiec zwyczajny może skutecznie wyleczyć nerwobóle, które towarzyszą stanom depresyjnym i stanom wyczerpania systemu nerwowego. W tym celu może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Do stosowania na zewnątrz używa się oleju lub maści z dziurawca. Do wewnętrznego stosowania zalecane jest picie naparu: 2 łyżeczki suszonego dziurawca zalej filiżanką wrzątku, przykryj talerzykiem i odstaw na około 10 minut. Taki napar należy pić 3 razy dziennie.
Przeciwwskazania
Dziurawiec pomimo tego, że zwiększa wydzielanie adrenaliny i serotoniny w mózgu, nie może być stosowany jako jedyny lek antydepresyjny przy ciężkiej postaci depresji. Jeżeli pacjent przyjmuje już leki przeciwdepresyjne, nie powinien stosować dziurawca. Poza tym nie można leczyć depresji dziurawcem, stosując leki przeciwzakrzepowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz doustną hormonalną antykoncepcję. Okres ciąży i karmienia piersią jest kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania ziela.
Działania niepożądane
Dziurawiec oprócz wszystkich swoich zalet niesie ze sobą działania niepożądane. Głównie wykazuje on działanie fotouczulające. Wobec tego należy podczas terapii nim unikać słońca i solarium, by nie doszło na skórze do przebarwień, podrażnień i uczuleń.