Jak można stosować olejki eteryczne?
Jak można stosować olejki eteryczne?
O olejkach eterycznych wiele się słyszy, jednak doceniane są dość powoli. Osoby zainteresowane nimi oraz aromaterapią nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez dawki przyjemnych zapachów każdego dnia. Same olejki to ciekłe substancje, które znajdują się w wielu roślinach. Są specjalnie pozyskiwane z roślin i mają duże zastosowanie zarówno w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, jak i w kosmetyce.
Na bóle mięśni i stawów
Olejki eteryczne bywają chętnie używane do wykonywania masaży, zarówno w zaciszu własnego domu, jak i w gabinetach kosmetycznych. Dzieje się tak dzięki ich właściwościom zmniejszającym ból i skurcze mięśni. Substancje łagodzące zawarte w olejkach sprawiają, że zmniejsza się ból i następuje rozluźnienie mięśni oraz układu nerwowego, co zawdzięcza się przede wszystkim zapachowi olejków. Dodatkowo, masaże olejkami wpływają pozytywnie na stan skóry. Regenerują drobne uszkodzenia na powierzchni naskórka i sprawiają, że skóra wygląda młodziej oraz jest dobrze nawilżona. W przypadku bólu stawów można przygotować kompres z olejku rozcieńczonego w wodzie i nałożyć na obolałe miejsca. Najlepiej przy takich problemach sprawdzają się olejki: cedrowy, bazyliowy, cyprysowy.
Na infekcje
Kiedy ciało męczą różnego rodzaju infekcje, również warto sięgnąć po olejki eteryczne, które mają silne działanie odkażające. Dobrze sprawdzają się przy przeziębieniach oraz leczeniu górnych dróg oddechowych. Przygotowane z nich inhalacje udrażniają nos, nawilżają gardło i pomagają w odbudowie podrażnionej śluzówki. Olejek eukaliptusowy, cytrusowy lub olejek z drzewa herbacianego warto stosować również przy grypie. Wszystkie one mają zdolność zwalczania bakterii, uśmierzają bóle głowy i rozkurczają oskrzela, a w przypadku zalegającej w gardle wydzieliny działają wykrztuśnie. Olejek z drzewa herbacianego ma dodatkowo możliwość zwalczania grzybów, więc można leczyć nim grzybicze infekcje paznokci.
Na stany nerwowe
Olejki eteryczne są doskonałym środkiem we wszelkiego rodzaju stanach nerwowych. Ich zapach łagodzi rozdrażnienie, pozwala na zrelaksowanie się, uspokaja nerwy. Dzięki temu pomagają nawet w walce z bezsennością, która wywołana jest przez nadmiar stresów. Wśród olejków działających dobrze na nerwy wyróżniają się przede wszystkim: olejek różany, który niweluje stres, olejek z drzewa sandałowego, który pomaga przy depresji, stanach lękowych oraz bezsenności oraz olejek z geranium, który szczególnie dobrze działa na kobiety w okresie menopauzy. Łagodzi napięcie oraz rozdrażnienie, a także ma możliwość przeciwdziałania depresji. Bardzo dobrze sprawdza się kąpiel z dodatkiem olejków. Działa ona relaksująco zarówno na ciało, jak i na umysł.
Na kobiece problemy
Szerokie zastosowanie olejków nie omija również problemów kobiecych, jakimi są zespół napięcia przedmiesiączkowego, bolesne miesiączki, menopauza. Olejki mogą łagodzić każdą z tych sytuacji, będąc stosowane zarówno jako dodatek do kąpieli, jak i okłady na podbrzusze. Szczególnie dobrze sprawdza się przy kobiecych problemach olejek z geranium, który łagodzi rozdrażnienie w czasie menopauzy, ale pozwala unikać również bolesnych objawów ZNP. Podobne właściwości ma olejek cyprysowy i olejek z drzewa sandałowego.