Jak oswoić dziecko z nocnikiem?
Jak oswoić dziecko z nocnikiem?
Pierwsza połowa drugiego roku życia dziecka charakteryzuje się bardziej świadomymi wypróżnieniami. Jest to jeszcze dalekie od sygnalizowania, lecz mina dziecka lub przerwanie zajęcia, którym się zajmowało, daje do zrozumienia o pośredniej oznace gotowości do korzystania z nocnika. Należy ostrożnie podchodzić do uczenia dziecka wypróżniania się na nocnik, gdyż łatwo tu o przyjęcie przez nie negatywnej postawy. Taka właśnie postawa rozwija się częściej w pierwszej połowie drugiego roku życia, rzadziej w drugiej. Dobrze jest zaczekać, aż dziecko ukończy półtora roku, aby trening był jeden, a zamierzony cel osiągnięty został bez zbytnich trudności.
Gotowość między 18 a 24 miesiącem życia
W tym wieku u dzieci obserwuje się dużo bardziej zdecydowane oznaki gotowości. Wiedzą, kiedy zbliża się wypróżnienie i są świadome, że oddały stolec. Sygnalizują swoimi sposobami, że mają brudną pieluszkę. To dobry moment na pierwsze kroki w kierunku nocnika. Pierwsza próba nie powinna jednak wyglądać tak, że ściąga się dziecku pieluszkę i sadza rozebrane na nocnik. Taka sytuacja jest dla niego nowa i obca. Kupując nocnik, należy dziecku przez około tydzień czasu pozwolić na oswojenie się z tym przedmiotem. Może wówczas siadać na nim bez rozbierania się. Mimochodem należy tłumaczyć dziecku, że należy do niego i zawsze, kiedy będzie chciało, może na nim usiąść. Siedzenie na nocniku nie może być dla dziecka czasem, w którym jest jakby uwięzione. Ma to być nawyk, który zaczyna w sobie samo wyrabiać.
Drugi krok
Po pierwszym etapie oswajania, który może trwać u niektórych dzieci dłużej niż wspomniany tydzień, przychodzi moment, kiedy należy wytłumaczyć dziecku, do czego ów przedmiot służy. W chwili, gdy ma nastąpić wypróżnienie, można rozebrać dziecko i poradzić mu, żeby skorzystało z nocnika. Nigdy nie robimy nic wbrew woli malucha. Taki czyn to krok wstecz. Po wypróżnieniu dziecka ze stolca w pieluszkę można ją zdjąć, zaprowadzić je do łazienki i posadzić na nocniku. Wyjaśnienie, że tu należy zrobić kupkę, po jakimś czasie zostanie z pewnością wypróbowane przez malucha.
Bez majteczek
Okres letni jest jakby wprost stworzony do nauczenia dziecka wypróżniania się na nocnik. Dziecko dobrze jest zostawić bez majteczek, postawić na widoku nocnik i wytłumaczyć, że w każdej chwili może z niego korzystać. Widząc u dziecka jakiekolwiek zniecierpliwienie lub niechęć, ubierzcie je z powrotem do czasu kolejnej próby.