Jak poprawić pamięć za pomocą diety?
Jak poprawić pamięć za pomocą diety?
Problemy z koncentracją i pamięcią nie tylko utrudniają nam życie, ale także są sygnałem pewnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, których nie powinno się lekceważyć. Aby system nerwowy działał sprawnie, trzeba spełnić wiele warunków, a jednym z nich jest odpowiednia dieta. Ważne jest to, co jemy, by dostarczyć energii i składników budulcowych dla naszego mózgu, a także unikanie produktów szkodliwych (chociażby alkoholu). Pamiętajmy także o tym, by pić odpowiednią ilość wody, przebywać na świeżym powietrzu, wysypiać się i w miarę możliwości unikać stresu. Poza tym mózg, podobnie jak ciało, potrzebuje ćwiczeń.
Energia dla mózgu
Wiadomo, że mózg potrzebuje bardzo dużo energii, a tej dostarczają węglowodany. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że skuteczniej odżywimy nasz mózg, spożywając węglowodany złożone, niż dostarczając organizmowi węglowodanów prostych, które błyskawicznie rozkładają się do glukozy i powodują natychmiastowy wzrost poziomu cukru we krwi. Następnie poziom cukru spada, a glukoza nie zostaje wcale wykorzystana jako „paliwo”, tylko zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej, my zaś robimy się senni. Jeśli ktoś chce wydajnie pracować umysłowo, niech zapomni o popularnym kiedyś haśle „cukier krzepi”, bo to nieprawda. Zamiast słodkich owoców, ciasteczek, batoników czy cukierków oraz osłodzonej czarnej herbaty lepiej wypić zieloną herbatę (krótko parzona rozjaśnia umysł) i zjeść kanapkę z wieloziarnistego chleba, porcję razowego makaronu czy brązowego ryżu, a jako dodatek warzywa. Węglowodany złożone rozkładają się powoli i nie powodują „zalania” naszego organizmu dużą ilością glukozy, z którą nie potrafi sobie poradzić. Zdecydowanie należy unikać napojów typu coca-cola, gdyż ich stymulujące działanie trwa bardzo krótko, a zawierają wiele szkodliwych składników i ogromne ilości czystego cukru.
Powiedz „nie” Alzheimerowi
Odpowiednia dieta może nie tylko poprawić pamięć, ale także zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Bardzo ważnym składnikiem diety są nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), które służą jako budulec błon komórek nerwowych. Dlatego w diecie powinny się znaleźć ryby (makrela, łosoś, sardynki), olej rzepakowy i inne oleje roślinne, orzechy włoskie, nasiona słonecznika, tofu. Źródłem omega-3 mogą być niektóre jaja, jeśli kury karmione są odpowiednią paszą. Aby zapewnić organizmowi wystarczającą dawkę kwasów omega-3, wystarczy zjeść codziennie 1 łyżkę stołową zmielonego siemienia lnianego. Innym ważnym składnikiem jest zawarta w produktach sojowych, kiełkach i orzeszkach ziemnych lecytyna, potrzebna do syntezy związków będących neuroprzekaźnikami, czyli przesyłających impulsy nerwowe.
Moc magnezu
Magnez jest niezastąpiony, jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu. Chroni układ nerwowy przed działaniem toksycznych metali ciężkich (rtęci, ołowiu, cezu, strontu, kadmu) oraz wspomaga przesyłanie impulsów nerwowych. Dlatego trzeba jeść kaszę gryczaną, groch czy orzechy laskowe, a także gorzką czekoladę, najlepiej o dużej zawartości kakao. Choć jest ona mniej smaczna, ma większe wartości zdrowotne. Magnez łatwo usunąć z organizmu, spożywając niewłaściwe produkty. Szkodliwe jest picie kawy i alkoholu, a także tłuste i konserwowane chemicznie jedzenie. Tak więc picie piwa i chrupanie chipsów, podobnie jak popijanie kawy, jest niekorzystne dla pracy mózgu. Jeżeli rano potrzebujesz czegoś, by się obudzić, spróbuj zastąpić kawę guaraną.
Dbaj o dotlenienie mózgu
Mózg do pracy potrzebuje tlenu – inaczej nie wykorzysta energii zawartej w dostarczanej mu glukozie. A tlen transportują krwinki czerwone naczyniami krwionośnymi. Dlatego ważne jest, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość żelaza odpowiedzialnego za transport tlenu (żelazo jest składnikiem hemoglobiny w czerwonych ciałkach krwi). Dlatego trzeba jeść zielone warzywa (warto polecić natkę pietruszki), produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy. Źródłem żelaza są także czerwone mięso i podroby. Za stan naczyń krwionośnych w mózgu odpowiada potas, który znajdziemy w ziemniakach, pomidorach, bananach, brzoskwiniach, winogronach, czereśniach.
Witaminy są konieczne
Jeśli chcesz mieć dobrą pamięć, nie możesz zapomnieć o witaminach. System nerwowy do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przede wszystkim witamin z grupy B. Ich niedobór może powodować bardzo nieprzyjemne objawy. Jeżeli na przykład brakuje nam witaminy B12, możemy mieć problemy z pamięcią krótkotrwałą (typowe jest zapominanie tego, co działo się przed chwilą). Z kolei witamina D jest konieczna, by prawidłowo wchłaniał się wapń, a jest on niezbędny w procesie zapamiętywania. Dla pracy mózgu istotne są również witaminy A, C i E, będące antyoksydantami. Tak więc jeśli chcemy mieć dobrą pamięć, powinniśmy się po prostu zdrowo odżywiać.