Jak przygotować zdrowy syrop z dzikiego bzu?
Jak przygotować zdrowy syrop z dzikiego bzu?
O zaletach syropu z czarnego bzu słyszy się niejeden raz. Jest polecany zimą, w czasie przedwiośnia, latem oraz jesienią, za każdym razem jako środek, który pomaga na wiele dolegliwości, a przede wszystkim wzmacnia odporność. Syrop taki można zakupić w sklepie albo w aptece, ale można również wykonać samodzielnie, co jest bardzo dobrym pomysłem.
Zalety dzikiego bzu
Syrop z bzu jest polecany ze względu na liczne zalety, jakie posiada czarny bez. Wiąże się to z dużą ilością zawartych w nim flawonoidów oraz soli mineralnych. Ma działanie pobudzające pocenie, dzięki czemu jest idealnym środkiem na zbijanie gorączki. Dodatkowo uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, co jest bardzo przydatne dla wszystkich, którzy mają problemy z pękającymi naczynkami. Istotne jest również jego działanie moczopędne. W ten sposób dochodzi do pobudzenia pracy nerek oraz oczyszczenia organizmu ze zbędnych substancji, które mogłyby powodować problemy z jego funkcjonowaniem.
Potrzebne składniki
Żeby przyrządzić dobry syrop, trzeba przygotować odpowiednie składniki, do których należą:
* 1 kg cukru,
* 1,25 l wody,
* 300 g kwiatów bzu,
* 50 g kwasku cytrynowego,
* 2 limonki,
* 2 cytryny.
Przydadzą się również butelki do przelania syropu lub przynajmniej słoik, w którym będzie można go przechowywać.Pierwszy krok
Zebrane kwiaty rozłożyć na białym papierze. Przejrzeć dokładnie i sprawdzić, czy nie ma w nich żadnych insektów. Jeżeli są, pozbyć się ich albo dać im wyjść na papier, a następnie strzepnąć robaczki na zewnętrzny parapet, żeby mogły z powrotem znaleźć się na powietrzu.
Drugi krok
Wodę przelać do dużego garnka. Wsypać cukier i zacząć podgrzewać na średnim ogniu. Poczekać, aż cukier całkowicie się rozpuści. Od czasu do czasu zamieszać łyżką, najlepiej dużą, drewnianą. Gdy kryształki cukru znikną, wówczas wrzucić kwiaty bzu do garnka.
Sparzyć limonki oraz cytryny, po czym przekroić je na ćwiartki i również dołączyć do gotującej się wody.
Trzeci krok
Gotować przez 1 minutę, po czym odstawić do ostygnięcia, a gdy napar będzie już ostudzony, przykryć garnek folią aluminiową i wstawić na 24 godziny do lodówki. Po tym czasie odcedzić przez sitko i przelać uzyskany syrop do butelki albo do słoika. Przechowywać w chłodnym miejscu.