Jak przygotować zupę szczawiową?
Jak przygotować zupę szczawiową?
Zupa szczawiowa budzi wiele kontrowersji. Nie każdy uważa, że szczaw to dobry produkt do jedzenia, jednak tak właśnie jest i niektórzy czekają na nadejście ciepłej pory roku, żeby móc raczyć się zieloną zupą. Dobrze przygotowana, z dobrymi dodatkami, może stać się stałym elementem jadłospisu. Jeżeli przygotowuje się ją po raz pierwszy, warto skorzystać ze sprawdzonego przepisu, który prezentujemy poniżej.
Podstawowe składniki
Wykonanie zupy wymaga kilku niezbędnych składników. Wśród nich znajdują się:
* 1 garść świeżego szczawiu,
* 4 jaja,
* 2 kostki rosołowe (drobiowe),
* 1 łyżka mąki pszennej,
* 1 łyżka śmietany kwaśnej.
Niezbędne jest także przygotowanie garnka i misek, do których będzie można przelać gotową zupę. W trakcie przygotowywania można ją doprawić solą i pieprzem, chociaż są zwolennicy niedoprawiania jej w żaden sposób, dlatego trzeba znaleźć swój własny smak.Etap pierwszy
Szczaw dokładnie umyć i osuszyć na ręczniku papierowym. Rozgrzać patelnię z odrobiną oleju, chociaż można podgrzać liście również na wodzie. Szczaw wrzucić na patelnię i mieszać aż do momentu, kiedy roślina zmieni swoją konsystencję. stając się intensywnie zieloną papką.
Etap drugi
Do garnka wlać 1,5 litra wody. Zagotować, a po zagotowaniu wrzucić kostkę rosołową – zamiast drobiowej może być również warzywna – oraz papkę szczawiową. Zamieszać i gotować przez 15 minut.
Etap trzeci
Śmietanę przełożyć do kubka lub miseczki, dodać mąkę, a następnie 1/2 chochelki wywaru szczawiowego. Wymieszać dokładnie. Dzięki takiemu postępowaniu śmietana nie zwarzy się w gorącej zupie, która zachowa swój kolor oraz konsystencję. Doprawić do smaku, np. żeby była ostrzejsza.
Etap czwarty
Jajka ugotować na twardo. Można również ugotować makaron albo ziemniaki – lecz nie w zupie, a osobno. Jaja przekroić na ćwiartki, ułożyć na głębokim talerzu. Wlać gorącą zupę i podawać jeszcze ciepłą. Zamiast z ziemniakami można podawać ją również z chlebem.