Jak radzić sobie podczas ataku paniki?
Jak radzić sobie podczas ataku paniki?
Ataki paniki mogą być wywołane przez pozornie niegroźne zjawiska, obok których większość ludzi przeszłoby bez większych emocji. Istnieje tak wiele różnych fobii, że nieraz ciężko uwierzyć, iż są osoby, które naprawdę na to cierpią. Mózg człowieka jest jednak tak złożony, iż potrafi wywoływać reakcje zupełnie niewspółmierne do zagrożenia czy sytuacji. Ataki paniki są przykładem takich zachowań. Jak sobie z nimi radzić oraz jak rozpoznać u siebie nadchodzącą falę gorąca zwiastującą nadejście takiego uczucia?
Rozpoznaj źródło paniki
Pierwszą rzeczą, jaką będziesz musiała zrobić, to zastanowić się, co tak naprawdę wywołuje u ciebie atak. Być może jest to fobia, lecz nie zawsze działa to bezpośrednio. Bardzo często u osób zmagających się z taką dysfunkcją jest nie sam bodziec stresogenny, czyli np. lęk przed pająkami, lecz obserwacja reakcji innych ludzi. Możemy nie przestraszyć się rzeczy samej w sobie, lecz przejąć na siebie czyjś strach. Rozpoznaj te rzeczy, które wyprowadzają cię z równowagi i staraj się z nimi oswoić. Nie możesz ich ograniczać, gdyż tylko wzmocnisz swój strach. Regularnie wystawiając się na ekspozycję danego bodźca, z biegiem czasu całkowicie się na niego uodpornisz.
Naucz się reagować
Wiesz już mniej więcej, co zrobić, aby zapobiegać atakom, ale jak się zachować w chwili, gdy już nadejdzie? Po pierwsze, nie staraj się tłumić w sobie emocji, bowiem i tak ci się to nie uda. Gdy próbujesz zatrzymać je w sobie, mogą się znacznie nasilić, a wtedy sama panika będzie również odpowiednio silniejsza. Naucz się zatem prawidłowo oddychać, co pomoże ci ukoić skołatane nerwy. Szybko wciągaj duże ilości powietrza do płuc, a potem długo je wypuszczaj. Podczas wypuszczania powietrza bicie serca zwalnia, ciśnienie spada, a my sami uspokajamy wrzącą krew.
Prowadź zdrowy tryb życia
Aby lepiej radzić sobie z atakami paniki, musisz mieć lepszą kontrolę nad swoim ciałem i duchem. Żyj aktywnie, by mierzyć się codziennie z wieloma różnymi wyzwaniami, które niejednokrotnie będą wymagać siły charakteru. To zahartuje twoje nerwy i sprawi, że staniesz się silniejszą osobą. Uprawiaj sporty, by lepiej poznać swoje ciało oraz sprawić, by jak najlepiej pracowało na twoje szczęście. Zadbaj o kondycję, wyrzeźb sylwetkę, o której zawsze marzyłaś i ciesz się sobą. Rób w życiu wszystkie te rzeczy, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwa. Wzmocnisz się psychicznie, a dzięki temu o wiele mniej sytuacji będzie w stanie wyprowadzić cię z równowagi.
Poszukaj oparcia
Nie bój się opowiedzieć o swoich problemach. Możesz zwierzyć się przyjaciółce, która cię zrozumie, lub obcej osobie, która zmagała się z podobnymi fobiami co ty. Osoba, która przeszła to samo i udało jej się to zwalczyć, doskonale zrozumie, co czujesz i podpowie ci, jak sobie z tym radzić. Jeżeli powyższe sposoby nie pomogą, zawsze możesz skontaktować się ze specjalistą i przejść specjalną terapię, podczas której pozbędziesz się rzeczy, które cię męczą.