Jak stać się pewnym siebie?
Jak stać się pewnym siebie?
Brakuje ci poczucia własnej wartości? Jesteś nieśmiały i nie potrafisz poradzić sobie z własnymi lękami? Masz problemy z samoakceptacją? Mówiąc krótko, straciłeś pewność siebie. Proces nabierania przekonania o własnych zaletach i mocnych stronach jest długi i wymaga pracy nad sobą. Pewność siebie nie przychodzi z dnia na dzień, trzeba ją wypracować. Poniższe wskazówki ci w tym pomogą.
W staniu się pewnym siebie może również pomóc aktywność fizyczna. Jeśli masz kompleksy związane ze swoim wyglądem, ćwiczenia na pewno ci pomogą, a także przyniosą satysfakcję i zadowolenie z siebie.
Unikaj osób, które mają na ciebie negatywny wpływ i zawsze tylko marudzą.
Kompleksy
Główną przyczyną braku pewności siebie są kompleksy. Pomyśl, co w twoim wyglądzie lub charakterze sprawia, że czujesz się źle, i wypisz to w punktach na kartce. Nie chodzi o to, żebyś teraz po kolei każdą z tych rzeczy na siłę w sobie zmieniał. Kiedy będziesz już miał swoją listę kompleksów, zatrzymaj się przy każdym z punktów i zastanów się, co możesz zaakceptować, a z czym chcesz walczyć.
Rozmowa
Kiedy czujesz, że z pewnymi sprawami nie poradzisz sobie samodzielnie, zwróć się o pomoc do przyjaciela, partnera lub kogoś z rodziny. Są to zaufane osoby, które na pewno cię zrozumieją, nie skrytykują i postarają się razem z tobą znaleźć rozwiązanie. Wsparcie najbliższych pokaże ci również, że jesteś dla nich bardzo wartościowym człowiekiem.
Nie ma ideałów
Nie ma sensu, żebyś dążył do zmiany każdej cechy, którą uważasz za negatywną. Nikt nie może być i nie jest idealny. Nie zadręczaj się więc każdą błahostką i nie porównuj się do innych ludzi, oni również mają swoje kompleksy i wady.
Bądź z siebie dumny
Nawet jeśli teraz czujesz się bardzo źle i trudno jest ci wyjść z przysłowiowego „dołka”, to pamiętaj, że na pewno jest coś, co wychodzi ci doskonale. Być może jesteś wzorowym uczniem, wyśmienitym kucharzem albo doskonałym słuchaczem. Pozwól sobie być z siebie dumnym i pielęgnować w sobie te pozytywne cechy. Kiedy odkryjesz swoje mocne strony, inni też zaczną je w tobie dostrzegać.
Okazuj wdzięczność
Każdy z nas ma jakieś pragnienia i chciałby mieć czegoś więcej. Nie bądź jednak zachłanny i nie zazdrość innym urody, pieniędzy czy rodziny. Rozejrzyj się dookoła i bądź wdzięczny za to, co przytrafiło się tobie.
Pozytywne nastawienie
Wiem, że trudno jest nastawić się pozytywnie do innych ludzi, kiedy sam odczuwasz przygnębienie, rezygnację i jesteś nieśmiały. Nie jest to łatwe zadanie, ale postaraj się. Ludzie na uśmiech odpowiedzą uśmiechem. Poza tym nie pomijaj w rozmowach tematu własnych sukcesów i osiągnięć. Nawet jeśli na początku będzie cię to zawstydzać, z czasem nauczysz się bycia pewnym swoich mocnych stron.
Przyjmuj komplementy
Jeśli ktoś powie ci coś miłego, nie dąsaj się, nie chowaj głowy, nie unikaj jego wzroku. Po prostu podziękuj. Bez wykrętów i fałszywej skromności!
Uśmiechaj się
Naukowcy już niejednokrotnie udowodnili, że osoby, które się uśmiechają i są pogodne, w oczach innych stają się bardziej atrakcyjne. Staraj się więc zamienić ponurą minę na szeroki uśmiech. Nawet kiedy idziesz samotnie ulicą, zacznij uśmiechać się delikatnie. Sam zobaczysz – twój krok stanie się pewniejszy.