Jak nauczyć się pewności siebie?
Jak nauczyć się pewności siebie?
Twoja pewność siebie jest miarą sukcesu, na który cię stać. Już starożytni mawiali, że „śmiałym szczęście sprzyja”. Człowiek niepewny, pełen wahań, nie wierzący w siebie nie ma wielkich szans na realizację swoich planów. Dzisiejszy świat oczekuje od nas, że będziemy wiedzieli, czego chcemy, i znali swoją wartość. Dlatego jeżeli brakuje ci pewności siebie, warto nad tym popracować. Poczujesz się lepiej, zrealizujesz swoje marzenia i staniesz się kimś szanowanym i podziwianym. Jedyne, czego potrzebujesz, to odpowiednia motywacja i systematyczność. Kilka porad na ten temat zamieszczamy w tym artykule – wypróbuj je, a z pewnością ci się uda.
Czy masz do siebie zaufanie?
Trudno być osobą pewną siebie, gdy nasza samoocena jest niska. Nie zaufasz przecież komuś, kto nie jest tego wart. Dlatego warto popracować nad swoją wizją siebie. Możesz zacząć od sporządzenia zestawienia swoich wartościowych cech. Co jest w tobie dobrego? Co potrafisz, na czym się znasz, jakie są twoje zalety? Sporządź dokładną listę. Poproś osoby, którym ufasz, by coś dodały do tego, co ty zauważyłeś. Kiedy lista będzie już gotowa, zachowaj ją i odczytuj zawsze wtedy, gdy będziesz miał zły nastrój i zaczniesz wątpić w siebie. To będzie twoje koło ratunkowe.
Popracuj nad swoją prezencją
To, jak się prezentujesz, ma duży wpływ na twoją pewność siebie. Dlatego warto o to zadbać. Odśwież swoją garderobę. Spraw sobie coś modnego, w czym będziesz dobrze się czuć. Potrzebujesz eleganckiej odzieży, by dobrze się prezentować w sytuacjach oficjalnych. Wybierz się do fryzjera. Może pora odmienić swoją fryzurę? Jeśli nie zadowala cię twoja figura, pomyśl o zapisaniu się na zajęcia w fitness klubie albo o kupnie karnetu na basen. Zmień to, co według ciebie psuje twój wizerunek, a wzrośnie twoja pewność siebie.
Mowa ciała jest ważna
Twoja mowa ciała zdradza, jakim jesteś człowiekiem. Możesz nadrabiać miną, ale i tak wiele o tobie mówi postawa, to jak stoisz, chodzisz, jak trzymasz ręce. Trzymaj się prosto, patrz rozmówcy w oczy. Nie pochylaj głowy i nie opuszczaj ramion, nie wyłamuj rąk i nie gestykuluj niepotrzebnie – osoba pewna siebie tak nie robi. Popracuj nad tym, jak chodzisz – nie człap, nie szuraj nogami, poruszaj się sprężystym, dynamicznym krokiem, dość szybko, bo tak chodzą osoby zdecydowane i pewne siebie. I nie myśl teraz, że to wszystko to po prostu oszustwo, gra, że udajesz kogoś, kim nie jesteś. Twoja postawa ma wpływ na zachowanie i samopoczucie – wystarczy się zgarbić i opuścić głowę, by po chwili pogorszył nam się nastrój. A gdy chodzimy prosto z głową podniesioną do góry, wraca optymizm. Nasze ciało i nasza psychika tworzą jedność i są od siebie zależne.
Siedź w kącie, znajdą cię
Nie słuchaj tej zasady. To dobre dla niezdecydowanych, którym nie chce się pracować nad sobą. Gdy podczas ważnego spotkania wszyscy tłoczą się, by zdobyć miejsce w tylnych rzędach, ty usiądź w pierwszym. Zwrócisz na siebie uwagę i będziesz miał okazję, by powiedzieć coś ciekawego. Każdy może to zrobić, więc dlaczego nie ty? Kiedy już zabierzesz głos, mów głośno. Niech wszyscy dobrze cię słyszą. Ciche mamrotanie pod nosem nie świadczy o pewności siebie i nikt na taką wypowiedź nie zwróci uwagi. Jeśli sądzisz, że nie masz nic do powiedzenia, jesteś w błędzie. Wiesz tyle co inni – o ile nie więcej. Dlatego zaprezentuj się, możesz jedynie na tym skorzystać. A jeśli coś się nie uda, popełnisz błąd albo powiesz coś mało istotnego – świat się nie zawali. Innym także się to zdarza. Wszyscy o tym szybko zapomną i zajmą się czymś innym. Jedyną osobą analizującą w kółko tę „porażkę” możesz być ty sam – więc nie rób tego, to nie ma sensu i niszczy twoją z trudem zdobytą pewność siebie. Po prostu następnym razem znowu spróbujesz i na pewno pójdzie ci lepiej.