Jak szybko znaleźć pracę?
Jak szybko znaleźć pracę?
Współcześnie bardzo dużo mówi się o szukaniu pracy, rozmowach kwalifikacyjnych, o tym, jak istotne jest doświadczenie czy dobrze napisane CV. Mówi się jednak również o tym, jak rynek pracy jest przepełniony, jak o dobrą pracę trudno i jak trzeba się jej trzymać, nawet za wszelką cenę. Mimo tego wszystkiego wiele osób ciągle pozostaje bez pracy i mimo usilnych prób, nie może jej znaleźć. Jeśli i ty należysz do takich osób, to przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak przełamać ten impas i szybko znaleźć posadę. Sprawdź koniecznie przygotowane dla ciebie rady.
Aktywne szukanie
Po pierwsze, jeśli naprawdę chcesz szybko znaleźć pracę, to koniecznie musisz zacząć szukać jej aktywnie. Czym jest aktywne szukanie pracy? To przede wszystkim przeglądanie wszelkich miejsc, gdzie ukazują się ogłoszenia. Nie możesz jednak robić tego wybiórczo czy tylko raz dziennie przez kilka minut. Najlepiej, jeśli będziesz przeglądać strony internetowe z ogłoszeniami dwa razy, rano oraz wieczorem. Jeśli jakaś oferta cię zainteresuje, to nie wahaj się odpowiedzieć od razu. Pamiętaj jednak, żeby mądrze wybierać oferty i jeśli możesz sobie na to pozwolić, wybieraj tylko te, które naprawdę wyglądają na atrakcyjne. Pamiętaj sprawdzić, czy w danym ogłoszeniu podane są wymagania i czy im odpowiadasz, a także, czy podana jest wysokość zarobków, zakres obowiązków oraz nazwa firmy. Możesz szukać także w bardziej tradycyjny sposób, przechadzając się po ulicach miasta czy centrach handlowych w poszukiwaniu kartek z ogłoszeniami. Najlepiej jednak połączyć te dwie metody.
Ciekawe CV
Są takie posady, na które z pewnością aplikuje co najmniej kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt osób. Jest więc naturalne, że większość kandydatów odpada już po wstępnej selekcji CV. Jeśli chcesz pomyślnie przejść ten etap i mieć szansę na uzyskanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, musisz postarać się, aby twój życiorys był ciekawy. Nie chodzi tutaj jednak tylko o kwestię tego, co wpiszesz do CV i czym ewentualnie zainteresujesz swojego potencjalnego pracodawcę, a o to, jak CV będzie wyglądać. Powinno od razu przyciągać wzrok rekrutera, a więc wyróżniać się w jakiś sposób formą albo też kolorystyką. Nie bój się zaszaleć, jednak jednocześnie pamiętaj, by całość miała klasę i gust.
List motywacyjny
Bardzo ważne jest także napisanie profesjonalnego listu motywacyjnego. Obecnie rzadko kto to robi, zwłaszcza jeśli się tego nie wymaga. Ty jednak podejdź do tego zadania bardzo poważnie. Staraj się w liście nie używać banalnych zwrotów, które już na pierwszy rzut oka wyglądają jak kwestie przepisane z przykładowych listów. Postaraj się pokazać swoją indywidualność. Wykaż, dlaczego to właśnie ty, dzięki swoim edukacyjnym oraz zawodowym doświadczeniom, a także cechom charakteru, sprostasz pracy na danym stanowisku. Najlepiej także, abyś napisał kilka listów motywacyjnych, gdyż jeden i ten sam będzie po prostu zbyt ogólny i niezbyt się sprawdzi.