Jak uniezależnić się od jedzenia słodyczy?
Jak uniezależnić się od jedzenia słodyczy?
Współczesny człowiek często prowadzi bardzo niezdrowy tryb życia. Zbyt dużo pracy, pośpiech, presja zobowiązań i terminów, brak odpoczynku… Kiedy zaczyna brakować sił, sięgamy po środki, które według nas nam pomogą. Niestety, na ogół są one szkodliwe, a w dodatku łatwo się od nich uzależnić. Alkohol, kawa, napoje energetyzujące, dopalacze – uzależniają. Uzależnić można się również od cukru. Jeśli musisz zjeść coś słodkiego, bo jesteś osłabiony, rozdrażniony, nie możesz się skupić na niczym poza swoją potrzebą – prawdopodobnie jesteś cukroholikiem. Jak sobie radzić w takiej sytuacji, dowiesz się z tego artykułu.
Wiadomo, że mózg do poprawnego funkcjonowania potrzebuje glukozy. Wbrew pozorom po spożyciu słodyczy nie będzie nam się pracowało lepiej. Raczej staniemy się senni. Głód należy zaspokoić sałatką albo kanapką z razowym pieczywem.
Unikaj produktów nie zawierających cukru, jeżeli mają w składzie aspartam. Jest on bardzo szkodliwy dla twojego organizmu.
Jeżeli odczuwasz silną potrzebę jedzenia słodyczy, a poziom cukru jest w normie, być może twój organizm jest zaatakowany przez grzyby Candida Albicans. Wykonaj badania, aby to sprawdzić, a w razie potrzeby – wyleczyć.
Słodycze a stres
Według powszechnego przekonania słodycze odstresowują. Mechanizm jest prosty – przez chwilę czujemy się lepiej, ponieważ po spożyciu słodkiej przekąski wzrósł poziom cukru we krwi. Za chwilę jednak nastrój znów się pogorszy, poziom cukru bowiem obniży się, a my, objadając się słodyczami, możemy doprowadzić do zaburzeń glikemicznych, co może być przyczyną cukrzycy. Poza tym zjadanie nadmiernej ilości słodyczy to dostarczanie organizmowi tzw. „pustych kalorii”, co skutkuje przyrostem wagi. Tak więc słodycze nie są lekarstwem na stres. Trzeba sobie z nim poradzić innymi metodami.
Słodycze a psychika
Uzależnienie od cukru ma na ogół charakter psychiczny. Jeśli przeżywamy dyskomfort wywołany smutkiem, gniewem, stresem, dostarczenie organizmowi cukru przynosi natychmiastowy efekt. Od tak skutecznego mechanizmu rozładowywania napięć łatwo się uzależnić. Dlatego aby pokonać uzależnienie od cukru, należy znaleźć inne metody radzenia sobie ze stresem i przykrymi emocjami. Bardzo dobra metoda to ćwiczenia fizyczne. Bieg, szybki spacer, taniec spowodują wydzielanie serotoniny i nastrój się nam poprawi, a chęć na słodycze minie.
Jedz świadomie
Warto podejść bardziej świadomie do codziennej diety. Skuteczną metodą może być planowanie posiłków. Jeżeli jest tam miejsce na słodki deser, to świetnie. Ale unikaj „podjadania” słodyczy pod byle pretekstem. Jeden mały batonik, tak niewinnie wyglądający, zawiera tyle kalorii, ile ma ich cały posiłek. A w stresie takich batoników można zjeść sporo… Aby sobie z tym poradzić, warto prowadzić dziennik i zapisywać wszystko, co się je. Kiedy będziesz musiał sam przed sobą przyznać się do kolejnej słodkiej przekąski, łatwiej będzie ci powstrzymać się przed jej zjedzeniem. Możesz także zapisywać, dlaczego sięgasz po słodycze. Bardzo prędko okaże się, że przyczyną jest dyskomfort psychiczny, i uda ci się nad tym zapanować.
Jedz regularnie
Jeżeli jesteś bardzo głodny, nie masz czasu na posiłek albo nie zrobiłeś zakupów i lodówka jest pusta, ratujesz się słodyczami. Organizm oszukany dostawą cukru na chwilę zapomina o głodzie. Ale to bardzo szkodliwy nawyk. Cukier nie dostarcza składników budulcowych, jedynie kalorie. Obiad i tak trzeba będzie zjeść.
Unikaj pokus
Jeżeli jesteś uzależniony od słodyczy, unikaj pokus. Nie kupuj słodkich przysmaków, zawsze znajdzie się pretekst, by po nie sięgnąć. Jeżeli udało ci się zrezygnować z jedzenia słodkości, unikaj częstowania się nimi „dla towarzystwa”. Mechanizm jest taki sam jak w przypadku choroby alkoholowej – po przerwaniu abstynencji znowu stracisz kontrolę i zaczniesz się słodyczami objadać. Nie słuchaj tych, którzy mówią, że „jedna czekoladka ci przecież nie zaszkodzi”. To jest to samo co kieliszek wódki dla niepijącego alkoholika. Mechanizm uzależnienia jest identyczny.
Zastąp słodycze zdrowymi przekąskami
Silny apetyt na słodycze może być spowodowany tym, że w twojej diecie brakuje pewnych składników i organizm sięga po najprostszy substytut. Jedz więcej warzyw i owoców. Sięgaj po wafle ryżowe czy chipsy z warzyw. Czasem zjedz kilka kostek gorzkiej czekolady o dużej zawartości kakao (70 – 80%). Jeśli nie potrafisz wypić gorzkiej herbaty, używaj stewii (unikaj słodzików zawierających aspartam!) lub miodu. Po jakimś czasie tęsknota za słodyczami ci przejdzie. Pokonasz uzależnienie.