Przepis na klasyczną wuzetkę
Przepis na klasyczną wuzetkę
Są w Polsce takie wypieki, które znamy naprawdę wszyscy. Moglibyśmy powiedzieć, że są to klasyki polskiego cukiernictwa i każdy z nas choć raz w życiu musi ich spróbować. Wuzetka, zaraz obok napoleonki-kremówki, to najpopularniejsze ciasto serwowane praktycznie w każdej kawiarni. Jest ono nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo dobrze się prezentuje, co dodatkowo podnosi jego walory. Historia W-Z (od warszawskiej trasy tej samej nazwy) sięga połowy poprzedniego wieku i od tamtej pory wypiek ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń. W domach rzadko kiedy decydujemy się na przygotowanie wuzetki, choć nie jest ona znowu aż tak bardzo pracochłonna do wykonania. Jeśli masz ochotę na ten prawdziwy polski klasyk, to skorzystaj z poniższego przepisu.
Biszkopt:
Krem
Polewa:
Nasączenie na przykład:
Dodatkowo:
Przygotowanie blatów biszkoptowych
Podstawą ciasta WZ, czy też W-Z, jest nic innego jak kakaowe, biszkoptowe blaty. Może to właśnie ich wykonanie najbardziej przeraża sympatyków i amatorów pieczenia. Jeśli jednak ma się dobry przepis na biszkopt, to nie należy się obawiać. Pamiętaj również, że do wuzetki nie musi on wcale tak bardzo wyrastać.W pierwszej kolejności musisz oddzielić białka od żółtek. Jeśli nigdy ci to dobrze nie wychodzi, to najlepiej wylewać sobie białka z żółtkami na dłoń. Białko prześlizgnie się pomiędzy palcami do miseczki, a żółtko zostanie. Przelej białka do miski od miksera i dodaj do nich szczyptę soli, by się lepiej ubiły. Ubijaj je, a pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier. Następnie dodaj również żółtko po żółtku, cały czas mieszając. Do tak powstałej jajecznej masy dodaj mąkę przesianą i wymieszaną z kakao i proszkiem do pieczenia. Wymieszaj dużą łyżką, na koniec dodając jeszcze olej.Powstałą masę na biszkopty przelej do blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez około 20 – 25 minut w temperaturze 180°C. Jeśli nie jesteś pewna, czy ciasto nie jest jeszcze surowe, to sprawdź patyczkiem. Jeśli będzie suchy, to znaczy, że możesz wyjmować biszkopt. Chwilę po wyjęciu z piekarnika, pociągając za papier, wyjmij biszkopt z formy i przewróć na drugą stronę. Oderwij papier. Kiedy biszkopt całkiem przestygnie, za pomocą nitki przetnij go na pół.
Przygotowanie kremu
Łyżkę żelatyny rozpuść w około ¼ szklanki wrzątku. Następnie pozostaw do całkowitego ostudzenia.
Do miski wlej śmietanę kremówkę 36%. Dodaj do niej cukier puder i zacznij ubijać. Kiedy śmietana będzie już praktycznie sztywna, dodaj żelatynę rozpuszczoną w wodzie i wymieszaj wszystko jeszcze raz.
Składanie ciasta
Oba blaty nasącz, aby nie były suche. Najlepiej zrobić to ponczem z dodatkiem spirytusu lub też ponczem powstałym z wody, soku z cytryny/limonki oraz cukru. Jeśli chcesz, możesz nasączyć biszkopty także herbatą. Dolny blat wyłóż na podstawce lub blaszce. Kiedy będzie już nasączony, rozprowadź na nim cienką warstwę kwaskowatego dżemu, na przykład wiśniowego lub z czarnej porzeczki. Potem wyłóż na nim krem i dokładnie go rozsmaruj. Na koniec połóż drugi nasączony blat.
Polewa
Na górny blat należy wylać polewę czekoladową. W garnku doprowadź do wrzenia śmietanę kremówkę. Kiedy to się stanie, zdejmij ją z ognia i dodaj połamaną czekoladę, a potem bardzo energicznie całość wymieszaj. Tak powstałą polewą posmaruj górny blat. Ciasto włóż na noc do lodówki.
Serwowanie
Wuzetkę pokrój na równe, kwadratowe kawałki. Następnie każdy z nich, za pomocą rękawa cukierniczego, udekoruj kleksem z bitej śmietany. Smacznego!