Przydatne sekrety kuchenne
Przydatne sekrety kuchenne
W kuchni spędza się sporo czasu. Jednak nie wszystkie czynności, które się w niej wykonuje, budzą uwielbienie, nawet u osób, dla których gotowanie bywa pasją. Warto ułatwiać sobie liczne czynności oraz organizację spraw kuchennych. Jak to zrobić? Poniżej prezentujemy kilka sposobów na udane gotowanie i poruszanie się po kuchni.
Sekret nr 1
Przechowywanie owoców bywa bardzo problematyczne w każdej kuchni. Często już następnego dnia po zakupie są one brzydkie i nieapetyczne. Żeby tego uniknąć, trzeba je przechowywać w wiklinowym koszu, najlepiej z dala od słońca. Niektóre owoce dobrze radzą sobie w lodówce, np. truskawki, pod warunkiem że będzie się je przechowywało w pojemniku z niewielką ilością wody. Bez tego staną się wysuszone i niesmaczne.
Sekret nr 2
Dzięki oliwkom można w łatwy sposób ograniczyć solenie, co wpływa korzystnie na cały organizm oraz wagę. Wystarczy przygotować 1 słoiczek ciemnych oliwek bez pestek i suszyć je w wysokiej temperaturze w mikrofalówce aż do momentu, kiedy będzie się je dało skruszyć w palcach. Tak przygotowanej przyprawy można używać zamiast soli do ryb, sosów oraz sałatek.
Sekret nr 3
W wielu przepisach, zarówno na dania słodkie, jak cięższe niezbędne jest dodanie soku z cytryny. Żeby było go więcej, warto przez 1 minutę toczyć cytrynę po stole, a dopiero po tym przekroić i wyciskać.
Sekret nr 4
Pryskający z patelni tłuszcz to utrapienie każdego, kto gotuje. Parzy, nie pozwala zbliżyć się do patelni ani wykonywać innych czynności wokół pieca. Żeby tego uniknąć, wystarczy nakryć patelnię metalowym sitkiem. Tłuszcz nie będzie pryskał, a potrawa nadal będzie się piekła, a nie dusiła.W przypadku wody, która wrząc, wylewa się z garnka, można zastosować trik na podobnej zasadzie. Na garnek z gotującą się wodą położyć drewnianą łyżkę, woda nie będzie więcej zalewała palnika ani pieca.
Sekret nr 5
Jajka to powszechnie jadany produkt, jednak może przysporzyć pewnych problemów, przede wszystkim z określeniem świeżości. Nie zawsze wiadomo, czy leżące w lodówce jajko jeszcze nadaje się do jedzenia, czy już nie. Aby to ocenić, należy włożyć je do miski z zimną wodą. Jeśli jest świeże, opadnie na dno. Jeżeli popsute, pozostanie na powierzchni.Warto znać także trik na obieranie jajek. Obranie jednego to nie problem, jednak gdy źle obiera się 10, budzi to niezadowolenie i frustrację. Żeby lepiej sobie z tym poradzić, warto nieco potłuc skorupkę ugotowanego jajka, a następnie włożyć do garnka z zimną wodą. Po 5 minutach rozpocząć obieranie, będzie łatwe i szybkie.