W jaki sposób pasteryzować butelki z sokiem?
W jaki sposób pasteryzować butelki z sokiem?
Pyszne przetwory, w tym soki, wymagają odpowiedniego przygotowania, żeby przetrwać przez długi czas bez pleśni i innych szkodliwych dodatków. Jeśli chce się mieć soki w spiżarni nie tylko przez pierwszy miesiąc po ich wykonaniu, lecz znacznie dłużej, wówczas konieczne jest przeprowadzenie pasteryzacji.
Po co pasteryzować?
Pasteryzacja jest niezwykle korzystna dla wszystkich przetworów. Niszczy ewentualne drobnoustroje, które mogłyby zaleźć się w sokach i spowodować ich zepsucie. Sam proces polega na ogrzewaniu słoików albo butelek z przetworami do wysokich temperatur, w których zbędne elementy giną i nie mogą się rozmnażać. Pasteryzację można przeprowadzić na kilka sposobów.
Pierwszy sposób pasteryzacji
Aby dokonać pasteryzacji, konieczne jest napełnienie czystych, najlepiej wyparzonych gorącą wodą butelek sokiem, najlepiej do pełna. Następnie należy wcisnąć korek i obwiązać go miękkim drucikiem albo sznurkiem. Dzięki temu w czasie podgrzewania nie zaistnieje groźba, że korek odskoczy z butelki.Napełnione sokiem i zamknięte butelki wstawić do garnka – dużego albo średniego, w zależności od ilości posiadanych butelek. Na dno garnka warto położyć silikonową podkładkę albo ścierkę, dzięki czemu butelki nie będą stykały się ze sobą.Umieszczając butelki w garnku, warto zadbać również o to, aby woda nie była zimna, lecz posiadała temperaturę zbliżoną do soku w butelkach.Kiedy wszystkie butle znajdą się w wodzie, można przejść do procesu pasteryzowania poprzez podgrzewanie wody. Czas pasteryzacji należy liczyć od momentu pojawienia się na wodzie pierwszych bąbelków. Od tej chwili należy odliczyć 15 – 20 minut, a następnie wyłączyć gaz i wyjąć butelki.
Drugi sposób pasteryzacji
Drugi sposób pasteryzacji polega na pasteryzowaniu chłodnych przetworów. Gotowy, ostudzony, zimny sok należy przelać do butelek, lecz tym razem bez uzupełniania ich do pełna. Sok nie powinien dotykać krawędzi butelki, ale być 2 – 3 centymetry poniżej. Wstawić butelki do zimnej wody nalanej wcześniej do garnka. Wody nie powinno być więcej niż soku w butelkach. Zacząć podgrzewać i przy pomocy termometru kuchennego kontrolować temperaturę. Gdy woda będzie miała 70 stopni Celsjusza, wtedy wyjąć butelki i dokładnie zakorkować. Po wykonaniu tego ponownie włożyć butelki do wody i dokończyć pasteryzację poprzez podgrzewanie ich jeszcze przez 15 minut.
Etykiety na soki
Po pasteryzacji należy jak najszybciej osuszyć butelki oraz ostudzić. Jeśli korki były zabezpieczone, konieczne jest pozbycie się zabezpieczenia.Na każdej butli – ewentualnie słoiku – musi znaleźć się etykietka z opisem zawartości oraz datą przyrządzenia. Dzięki temu będzie wiadomo, jak długo butelka stoi w spiżarni lub piwnicy i czy zawartość jest jeszcze zdatna do spożycia.