Sposoby przechowywania produktów spożywczych
Sposoby przechowywania produktów spożywczych
Odpowiedni sposób przechowywania żywności sprawia, że można się nią dłużej cieszyć i nie zachodzi konieczność wyrzucania jej kilka dni po zakupie. Aby oszczędzić na jedzeniu i nie wyrzucać dużych ilości zakupionych produktów, warto poznać kilka nietypowych metod zabezpieczania jedzenia.
Papierowe torebki
Większość zapalonych grzybiarzy trzyma swoje zdobycze w workach foliowych, co nie jest zbyt korzystne dla grzybów. Szybciej pleśnieją, ponieważ folia gromadzi wilgoć i słabiej przepuszcza powietrze. Lepiej schować grzyby do torby papierowej, dzięki czemu nie grozi im pleśń.
Przechowywanie w rajstopach
Zaskakującym, ale bardzo skutecznym sposobem przechowywania cebuli jest umieszczenie jej w cienkich rajstopach. Można włożyć kilka naraz i pomiędzy jedną a drugą zawiązać supełek, a następnie powiesić w chłodnym, zacienionym miejscu. Cebula przetrwa nawet kilka miesięcy.
Słoiki na produkty
Kasze, mąkę, makarony, ryż, płatki owsiane lepiej przechowywać w słoikach niż w pudełkach plastikowych. Słoiki nie brudzą się tak często, dokładniej zabezpieczają przed wilgocią i tym samym przed pojawieniem się pleśni. Dodatkowo można je ładnie wyeksponować na półce, więc stanowią swego rodzaju ozdobę.
Pudełka próżniowe
Plastikowe pudełka próżniowe są dobre do przechowywania jedzenia w lodówce. Zamiast układać ser i wędliny luzem na półkach w lodówce, lepiej zamknąć je w niewielkich pudełeczkach. Przedłuży to ich świeżość o kilka dni, jednak nie może dostać się do nich nadmiar powietrza ani wody.
Folia spożywcza
Banany potrafią zepsuć się bardzo szybko. Żeby tego uniknąć, zwłaszcza gdy kupiło się ich więcej i nie można zjeść ich od razu wszystkich, trzeba zabezpieczyć je przed zepsuciem. Jest na to prosty sposób. Owijamy ich końcówki w miejscu, w którym banany łączą się w niewielką kiść, folią spożywczą. Przedłuży to ich żywotność nawet o kilka dni.
Warzywa i owoce
Szczególnym problemem w przypadku przechowywania ziemniaków jest ich kiełkowanie. Niezależnie od miejsca ich trzymania – piwnica lub dom – i tak potrafią pojawić się na nich kiełki. Powoduje to, że sam ziemniak robi się bardziej miękki i niesmaczny. Aby do tego nie dopuścić, warto układać ziemniaki w pobliżu jabłek lub pod półką, na której trzyma się jabłka. Zapobiegną one pojawianiu się pędów w ziemniakach.