Advertising
Zakumaj.pl

Couchsurfing – wskazówki i porady

Opiekun artykułu: emilcia
Couchsurfing – wskazówki i porady

Couchsurfing – wskazówki i porady

Couchsurfing to strona internetowa, ale także piękna idea podróżowania, która powstała ponad dziesięć lat temu i od tamtego czasu skutecznie powiększa grono swoich użytkowników. Couchsurfing umożliwia znalezienie darmowego noclegu w większości zakątków świata, a także zamieszczenie swojego ogłoszenia, gdzie oferujesz darmową „kanapę”, czyli miejsce noclegowe. Umożliwia to podróżowanie tanim kosztem, ale Couchsurfing nie ogranicza się jedynie do tak przyziemnych spraw, jak kwestie finansowe. Couchsurferzy dzielą się doświadczeniami, swoimi sposobami na życie, często są dla siebie przewodnikami po danym mieście. To coś znacznie więcej niż darmowe spanie. Jeśli chcesz spróbować couchsurfingu, ale nie wiesz, jakie obowiązują w nim zasady albo od czego powinieneś zacząć, koniecznie przeczytaj poniższe porady. Miłej podróży!

Advertising
Advertising
  • Zakładanie konta

    Pierwsze, co musisz zrobić, to rejestracja na portalu www.couchsurfing.com. Proces rejestracji trwa dość długo, dlatego że musisz uzupełnić wiele pól i odpowiedzieć na kilka pytań. Nie zrażaj się tym jednak – wszak sam chciałbyś wiedzieć jak najwięcej o swoim przyszłym gospodarzu, zanim się do niego udasz. Dlatego też cierpliwie wypełniaj kwestionariusz. Musisz w nim napisać, skąd jesteś, ile masz lat, czym się obecnie zajmujesz, ale także co lubisz robić, czytać, jakie filmy oglądać. Jest tam także pole opisujące tytułową „kanapę”. Musisz więc załączyć informację, w jakich warunkach możesz przenocować swoich gości (osobny pokój, łóżko w tym samym pokoju, w którym ty śpisz, podłoga, ogródek do rozłożenia namiotu). Wspomnij także, ile osób jesteś w stanie przenocować, czy mogą mieć ze sobą zwierzę oraz czy twój dom jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

  • Wiarygodność

    Wiarygodność

    Pamiętaj, że couchsurfing opiera się w dużej mierze na wirtualnych kontaktach, a co za tym idzie, sporym zaufaniu do drugiej osoby. Jeśli chcesz, by twój profil wyglądał wiarygodnie i aby ktoś zgłosił się do ciebie z prośbą o przenocowanie, wówczas koniecznie załącz do profilu swoje zdjęcie. Konta bez zdjęcia profilowego są przez większość osób natychmiast odrzucane – ktoś może pomyśleć, że po prostu coś ukrywasz i nie pomyśli o tobie jak o osobie godnej zaufania. Po drugie, na portalu posługuj się swoim imieniem oraz nazwiskiem. To sprawa kluczowa – osoby chowające się za pseudonimami nie są wiarygodne. Po trzecie, zweryfikuj swój profil. Weryfikacja profilu polega na tym, iż na twój adres zostaje przesłany list z kodem, który potem wpisujesz w odpowiednią rubryczkę na portalu. Dzięki temu przy twoim profilu pojawia się zielony znaczek oznaczający weryfikację.

  • Ty jako gospodarz

    Pamiętaj, że na swoim profilu couchsurfingowym możesz otrzymywać wiele maili z prośbą o przenocowanie. Nawet jeśli w danym terminie nie jesteś w stanie kogoś przenocować albo osoba, która cię o to prosi, nie wzbudza zaufania, powinieneś jej odpisać i odmówić, aby mogła zacząć poszukiwania innego gospodarza. Ty jako gospodarz zaś powinieneś sprawić, aby twój gość czuł się w twoim domu dobrze. Pamiętaj, że couchsurfing to dobrowolna inicjatywa, nikt cię do niej nie zmuszał, więc powinieneś być uprzejmy oraz gościnny. Jeśli masz czas, możesz zaproponować swoim gościom, że gdzieś z nimi wyjdziesz albo że ich oprowadzisz. Możesz także przedstawić im zasady, które panują w twoim domu, aby nie doszło do żadnych nieporozumień.

  • Ty jako gość

    Ty jako gość

    Wyszukiwanie gospodarza nie jest trudnym zadaniem. Wyszukiwarka na portalu robi praktycznie wszystko za nas, wystarczy, że zaznaczysz, w ile osób podróżujesz oraz jaki jest cel twojej podróży. Potem wysyłasz zapytanie z prośbą o nocleg i czekasz na odpowiedź. Pamiętaj, aby w zapytaniu umieścić datę przyjazdu oraz wyjazdu. Kiedy będziesz już w domu gospodarza, pamiętaj, aby zachowywać się tak, jakbyś rzeczywiście był gościem w czyimś domu – staraj się nie przeszkadzać gospodarzowi w jego pracy, codziennych obowiązkach, nie narzucaj się także w chwilach, kiedy gospodarz nie ma dla ciebie czasu. Bądź uprzejmy, sympatyczny, skory do rozmów. Pamiętaj także o tym, że couchsurfing to bezpłatna idea – nikt nie powinien wziąć od ciebie pieniędzy za gościnę i ty także nie powinieneś tego oferować. Możesz jednak przywieźć z Polski jakiś miły prezent, na przykład toruńskie pierniki albo polskie piwo. Możesz również odwdzięczyć się już na miejscu, chociażby poprzez ugotowanie typowo polskiej potrawy (co sprawdzi się lepiej niż pierogi?).

Popularne tagi
  • wyjazd wakacyjny
  • bandaż
  • wakacje
  • oscypek
  • sąd
  • giewont
  • noclegi
  • porywacze
  • morze
  • jak konserwować maskę do nurkowania
  • pożywienie
  • wkład do kontaktu
  • lato
  • wycieczka do tunezji
  • kleszcz
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising