Jak poprawnie ćwiczyć dno miednicy?
Jak poprawnie ćwiczyć dno miednicy?
Ćwiczenia na dno miednicy są niezwykle istotne i powinny być stosowane przez wszystkie kobiety. Szczególnie dotyczy to pań w ciąży lub po porodzie, jednak nawet bez planowania odmiennego stanu dobrze się nimi zainteresować, ponieważ to właśnie one pomagają odsunąć problem nietrzymania moczu. Nie są trudne, a proste, dzięki czemu nie zniechęcają do działania. Wystarczy 15 – 20 minut dziennie, nawet przed telewizorem, nawet w przerwie pracy, żeby zrobić kilka pomocnych ćwiczeń.
Ćwiczenie nr 1
Pierwsze ćwiczenie wymaga stanięcia w rozkroku z wyprostowanymi plecami. Następnie ugiąć lekko kolana i chwycić rękami piłkę do ćwiczeń, krzesło albo stolik, w zależności od tego, jaki przedmiot ma się w pobliżu do wykorzystania. Po przyjęciu takiej pozycji zacisnąć okolice cewki moczowej, pochwy oraz odbytu. Zacząć odliczać do pięciu, po czym rozluźnić mięśnie i ponownie policzyć do pięciu. Powtórzyć ponownie. Ćwiczenie można na początku powtarzać 5 razy, stopniowo, wraz ze zwiększaniem możliwości mięśni zwiększając ilość zacisku oraz czasu zaciskania.
Ćwiczenie nr 2
Położyć się na brzuchu, na macie treningowej albo kocu. Jedną nogę ugiąć do boku, ręce ułożyć na głowie i w takiej pozycji, tak jak w ćwiczeniu poprzednim, zacisnąć okolice cewki moczowej oraz pochwy. Wytrzymać 5 sekund, a następnie rozluźnić ciało. Powtarzać ćwiczenie 4 – 5 razy, chociaż gdy już mięśnie będą wyćwiczone, można spędzić na nim dłuższy czas.
Ćwiczenie nr 3
Do kolejnego ćwiczenia należy położyć się na plecach, ręce układając wygodnie pod głową. Ugiąć nogi w kolanach, stopy cały czas opierając płasko na podłodze. W takiej pozycji unieść biodra, jednak bez wypinania ich do góry. Wytrzymać tak przez 5 – 10 sekund, po czym wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie jest łatwe i przyjemne, więc z powodzeniem można wykonywać je 8 – 10 razy.
Ćwiczenie 4
Kolejne ćwiczenie wymaga podłożenia pod ciało maty do ćwiczeń albo koca. Opierając się na nim, przyjąć pozycję typu klęk podparty, po czym pochylić głowę i ramiona do przodu, opierając czoło o złożone pod głową ręce. Biodra pozostawić w górze, nogi rozchylone. W takiej pozycji zacząć zaciskać wskazane wcześniej obszary miednicy. Wytrzymać w taki sposób 5 sekund i rozluźnić mięśnie. Wykonać 5 – 10 razy, w zależności od aktualnych możliwości.