Jak napisać przekonujący i wiarygodny list motywacyjny?
Jak napisać przekonujący i wiarygodny list motywacyjny?
List motywacyjny bardzo często traktowany jest jak zło konieczne. Trzeba go napisać i wysłać, mając nadzieję, że nikt nie będzie tego czytał. W praktyce wygląda to tak. iż jedynie delikatnie modyfikujemy ogólny szablon, aby w miarę pasował do stanowiska. i wysyłamy masowo do wszystkich pracodawców. Takie podejście nie wróży niczego dobrego, a już na pewno nie jest mile widziane przez potencjalnego pracodawcę. Wyobraź sobie jego irytację, gdy dostaje od setek osób identyczny list motywacyjny, gdzie jedyną różnicą jest zmienione nazwisko. To istny cud, że każda z tych osób ma identyczną motywację do pracy, nieprawdaż? Aby pokazać, że rzeczywiście zależy ci na pracy i traktujesz ją poważnie, napisz list motywacyjny własnoręcznie, skupiając się na tym, by pokreślić okoliczności, które działają na twoją korzyść. Jak się do tego zabrać i o czym należy pamiętać?
Bądź zwięzły
Pisząc list motywacyjny, nie możesz nazbyt się rozpisywać, gdyż ktoś to przecież musi przeczytać. Jeśli będą to dwie strony A4 i takich listów przyjdzie podczas jednej rekrutacji 300, to wyobraź sobie, ile musiałaby ona trwać. Jedna osoba czytałaby to wieki. Zamiast tego, poćwicz sztukę lapidarnego stylu i naucz się bardzo precyzyjnie formułować swoje myśli. Nie rozwijaj swoich opowieści, jakbyś pisał powieść, tylko użyj bardzo konkretnego, zwięzłego stylu. Najważniejsze to w prosty sposób przekazać, że to ty, a nikt inny, powinieneś być na danym stanowisko zatrudniony. Tyle.
Pokaż swoją wiedzę na temat firmy
Nie rozpisując się zbytnio, postaraj się pokazać, iż przygotowałeś się do rekrutacji i dowiedziałeś się, czym dokładnie zajmuje się firma. To element, który ma dwa ważne aspekty. Po pierwsze pokazuje, iż już od samego początku ambitnie podchodzisz do swoich obowiązków, a po drugie, jest to pewna forma połechtania ego pracodawcy. Ma to szczególne znacznie, jeśli uderzasz do niewielkiej, lecz prężnie rozwijającej się firmy, której właścicielowi bardzo zależy na zdobyciu popularności i prestiżu. Wykorzystaj tę naturalną ludzką skłonność do bycia podziwianym, lecz oczywiście bez przesadnego podlizywania się.
Przedstaw korzyści
Aby zachęcić do skorzystania z twojej oferty pracy, napisz, co dzięki zatrudnieniu ciebie zyska dana firma. Nie wstydź się przedstawić swoich doświadczeń, które idealnie predestynują cię na to stanowisko, próbując udawać fałszywą skromność. Rób to jednak w taki sposób, aby przekonać pracodawcę, iż kierują cię do tego twoje własne pobudki i korzyści. Napisz, iż jest to wyższy etap w twojej karierze albo bardzo pragnąłeś wykształcić się w nieco odrębnym niż dotychczas kierunku. To wszystko sprawi, że osoba rekrutująca ci uwierzy i nie odniesie wrażenia, iż próbujesz się jedynie podlizać. Umówmy się, każda osoba ma na uwadze w pierwszej kolejności dobro własne, a dobro firmy ma jedynie z tego wynikać. Nikt nie uwierzy, że mógłbyś wspierać firmę jedynie dla własnego rozwoju lub pielęgnacji pasji. Te listy motywacyjne należy włożyć między bajki.