Jak poprawnie ćwiczyć mięśnie nóg?
Jak poprawnie ćwiczyć mięśnie nóg?
Nogi są jednym z największym problemów podczas zrzucania wagi i modelowania sylwetki. Trudno tylko dietą kształtować mięśnie na tej partii ciała. Niezbędne są odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą na zmianę tkanki tłuszczowej w mięśnie i tym samym spowodują, że zadowolenie z uzyskanych kształtów będzie znacznie większe.
Ćwiczenie nr 1
Bardzo dobrym ćwiczeniem na poprawę mięśni łydek, ud i pośladków są przysiady. Dzięki nim nogi są ładnie modelowane i ćwiczone niemal we wszystkich mięśniach.Wykonywanie przysiadów jest proste i można to robić na dwa sposoby. Pierwszy sposób to przysiady bez pogłębiania. Należy oprzeć ręce o ścianę albo o oparcie krzesła i zginać kolana, jednak bez robienia pełnego siadu. Ugięcie powinno zatrzymać się w momencie poczucia napięcia w mięśniach. W takiej pozycji trzeba wytrzymać 5 sekund, po czym wyprostować się. Drugi to wykonywanie przysiadów bez podparcia. Ręce należy wyciągnąć przed siebie i zginać się aż do siadu i dotknięcia pośladkami łydek. Wyprostować się. Każdy z przysiadów powtórzyć 10 razy.
Ćwiczenie nr 2
Należy położyć się na podłodze, na przygotowanej wcześniej macie albo przynajmniej na dywanie, żeby nie czuć bólu pleców. Ręce rozłożyć na boki, dłońmi do dołu. Nogi wyprostowane. Unieść je delikatnie i wytrzymać w takiej pozycji 5 sekund. Następnie zgiąć w kolanach i nie odrywając tułowia od podłogi, przenosić nogi na przemian na prawą i na lewą stronę, ale bez dotykania podłogi. W każdej pozycji wytrzymać przynajmniej 5 sekund. Ćwiczenie poza kształtowaniem nóg wpływa dobrze na mięśnie brzucha.
Ćwiczenie nr 3
Bardzo dobrym ćwiczeniem na trenowanie i kształtowanie mięśni nóg są popularne „nożyce”. Do ich wykonania niezbędne jest położenie się na plecach na macie. Ręce układa się wzdłuż ciała, dłońmi do dołu. Nogi wyprostowane. Z tej pozycji unosi się nogi lekko ponad podłogę, nie odrywając przy tym tułowia od podłoża. Należy rozpocząć wykonywanie ruchu przypominającego ruchy nożyczek. Na początku ćwiczenie to jest bardzo męczące, więc nie należy na siłę robić go dłużej niż 10 sekund. Z czasem można zacząć wykonywać je dłużej.
Ćwiczenie nr 4
Kolejne ćwiczenie wymaga, aby usiąść na podłodze w rozkroku. Unieść ręce ku górze i wziąć głęboki oddech, a następnie opuścić ręce pomiędzy nogi i rozpocząć lekkie pochylanie się do przodu. Powinno się czuć napięcie wewnętrznej części ud. Są to miejsca trudne do kształtowania, a takie ćwiczenie pozwala dokonać tego w sposób prosty i łagodny.
Ćwiczenie nr 5
Położyć się na podłodze. Ręce wzdłuż ciała. Nogi należy unieść wysoko, wyprostowane niczym do „świecy”, lecz biodra nadal powinny przylegać do podłogi. Po wyprostowaniu nogi należy zacząć rozchylać na boki. Powtarzać 10 – 15 razy. Ćwiczenie kształtuje pośladki, jak i wewnętrzną oraz zewnętrzną stronę ud.