Jak przygotować dżem śliwkowy?
Jak przygotować dżem śliwkowy?
Są osoby, które nie wyobrażają sobie lepszych kanapek niż pokrytych dżemem śliwkowym, babki z takim dodatkiem albo ciasta przekładanego takim smakołykiem. Dostępne w sklepach przetwory są bardzo dobrze, jednak dżem będzie smakował jeszcze lepiej, jeżeli zostanie przygotowany samodzielnie. Poniżej podpowiadamy, jak go zrobić.
Co jest potrzebne?
Aby szybko i dobrze przyrządzić ulubiony dżem, potrzebne będą następujące składniki spożywcze:
* 2 kg śliwek węgierek,
* 300 g cukru,
* 100 ml wody,
* 200 ml wina słodkiego.
Cukru można dodać mniej albo więcej, w zależności od własnych upodobań smakowych. Jeśli woli się bardziej kwaśny smak, lepiej ograniczyć jego ilość.Dobrze jest przygotować również słoiki z zakrętkami, w których dżem będzie przechowywany w spiżarni albo w innym schowku.Pierwszy krok
Wszystkie śliwki należy dokładnie umyć w zimnej wodzie, a następnie wysuszyć ścierką albo papierowym ręcznikiem. Po wykonaniu tego przekroić każdą na pół i pozbyć się pestek, ewentualne zepsute owoce wyrzucić. Owoce pokroić na ćwiartki.
Drugi krok
Pokrojone owoce przełożyć do dużego garnka z grubym dnem. Zalać je wodą oraz winem, a także dosypać 3 łyżki cukru. Wymieszać składniki.Włączyć gaz pod garnkiem i przez 2 godziny gotować składniki, aż śliwki nie tylko zmiękną, ale zaczną się rozpadać, przybierając konsystencję dżemu. Po tym czasie zdjąć z ognia i odstawić na całą noc.
Trzeci krok
Następnego dnia po odstawieniu ponownie postawić garnek na gazie i znowu gotować na małym ogniu. Dodać pozostały cukier – albo więcej lub mniej – zamieszać i gotować jeszcze przez 20 – 30 minut, uważając, żeby mieszanka się nie przypaliła.
Czwarty krok
Gorący dżem przełożyć do przygotowanych słoików. Dobrze zakręcić, a następnie poddać pasteryzacji przez 10 – 15 minut. Po wykonaniu tego zabiegu dżem jest gotowy.Dżem powinien być przechowywany w chłodnym miejscu – w piwnicy, spiżarni, lodówce – i na bieżąco zjadany jako element kanapek albo słodkich rogalików.