Kofeina i jej wpływ na ciało człowieka
Kofeina i jej wpływ na ciało człowieka
Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez porannej kawy, czyli zastrzyku kofeiny, która pobudza i stawia na nogi. Pod tym samym hasłem pija się ją również w ciągu dnia. Pobudzający aromat, przyjemność płynąca z trzymania w dłoni ciepłej filiżanki z kawą – to wszystko sprawia, że trudno usunąć ją z jadłospisu. Jeśli nie ma wyjątkowych przeciwwskazań, mało kto decyduje się na odstawienie kawy, niezależnie od tego, co o zawartej w niej kofeinie mówią dietetycy i lekarze. Tak jak wszystko, kofeina ma zarówno swoje dobre, jak i gorsze strony.
Kofeina a układ krążenia
Wiele mitów narosło wokół wpływu kofeiny na układ krążenia. Zazwyczaj uważa się, że podnosi ona ciśnienie, dlatego gdy czujemy, że jest ono za niskie, pijemy kawę. Jest to jednak sprawa indywidualna, ponieważ jednym poprawia to samopoczucie, innym nie. Nie ma naukowych dowodów na tego rodzaju wpływ ani na to, że kawa w znaczący sposób podnosi ciśnienie, jeżeli pije się ją codziennie. Istotnie, jeżeli wypija się więcej niż dwie filiżanki mocniej kawy dziennie, a dodatkowo choruje się na choroby związane z układem krążenia, lepiej ograniczyć duże dawki kofeiny i przerzucić się na kawę zbożową.
Układ pokarmowy i kofeina
O ile z układem krążenia i kofeiną należy uważać, o tyle ma ona dobry wpływ na układ pokarmowy. Picie gorzkiej kawy, czyli najmocniejszej, wzmaga produkcję soków żołądkowych, przyśpiesza metabolizm i wspomaga trawienie. Ułatwia to utratę wagi, dlatego wiele diet włącza do swoich jadłospisów czarną kawę jako element przyśpieszający osiągnięcie oczekiwanych efektów.
Wsparcie dla mózgu
Nie należy dziwić się, że studenci wypijają w czasie sesji duże ilości kawy, większe nawet niż zazwyczaj. Jest to związane nie tylko z chęcią rozbudzenia się i zwiększenia ilości godzin bez snu. Kofeina ma istotny wpływ na pracę mózgu. Pomaga lepiej zapamiętywać oraz skupiać się na wykonywanym zadaniu. Wypijanie filiżanki lub dwóch dziennie kawy pozwala rozbudzić mózg do pracy i stymuluje go w lepszym zapamiętywaniu zadań zarówno do egzaminu, jak i codziennych obowiązków. Jednak zaznacza się często, że wspierając pamięć krótkotrwałą, kofeina uszkadza pamięć długotrwałą, obniżając jej jakość.
Środek przeciwbólowy
Czasami można znaleźć informację na temat tego, jakich napojów lepiej nie łączyć z tabletkami, jednak kofeina jest w tej dziedzinie uprzywilejowana. Nie należy co prawda popijać pigułek kawą, lecz wzięcie ich przed wypiciem kawy albo po nim może mieć pozytywne skutki, zwłaszcza jeżeli są to leki przeciwbólowe. Kofeina ma zdolność pobudzania ich do szybszego działania oraz zwiększa ich efektywność. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku bólu głowy. Nie raz, żeby poradzić sobie z nim, wypija się mocną kawę, a gdy samo to nie pomaga, sięga się również po tabletkę. Połączone działanie sprawia, że ból mija bez śladu.
Przydatne przeciwutleniacze
Kojarzą się głównie z owocami i herbatą, jednak trzeba oddać sprawiedliwość kawie i zawartej w niej kofeinie, ponieważ i w niej jest wiele przeciwutleniaczy. Mają one zbawienny wpływ na ciało człowieka. Przede wszystkim chronią przed niebezpiecznymi chorobami serca, a nawet przed cukrzycą i nowotworami. Moc kofeiny w tej kwestii jest większa, jeżeli nie słodzi się kawy ani nie dodaje się do niej mleka.