Przepis na arancini
Przepis na arancini
Arancini to ryżowy przysmak pochodzący z Włoch, a konkretnie rzecz ujmując, z włoskiej Sycylii. Doskonale nadaje się na pyszną ciepłą przystawkę. Te kuleczki są sycące oraz bardzo smaczne, ich przygotowanie nie jest ani trudne, ani czasochłonne, a wszystkie składniki potrzebne do ich przygotowania znajdziesz na polskich półkach. Można je zjeść z wieloma różnymi nadzieniami, także na słodko, w dniu, któremu patronuje Święta Łucja, czyli 13 grudnia. Jeśli chcesz, aby słoneczna i legendarnie niebezpieczna Sycylia zagościła na twoim stole, koniecznie wypróbuj poniżej podany przepis.
Ugotowanie ryżu
Przygotowanie arancini rozpoczniemy od ugotowania ryżu. Koniecznie pamiętaj o tym, aby kupić odmianę do robienia risotto, w innym przypadku kulki mogą nie chcieć się skleić i ryż będzie odpadał.
Ugotuj cztery woreczki ryżu (czyli 400 g) zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Następnie odcedź ryż i pozwól mu przestygnąć. W tym czasie przygotuj farsz.
Przygotowanie farszu
Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy z oliwek. Kiedy tłuszcz się rozgrzeje, wrzuć na niego posiekaną cebulkę czerwoną oraz czosnek przeciśnięty przez praskę lub drobno posiekany z odrobiną soli. Smaż to przez około minutę lub dwie, aż czosnek zacznie wydzielać intensywny aromat, a następnie dorzuć mięso mielone. Teraz podsmażaj je tak długo, aż przestanie być surowe, czyli przez około 7 – 8 minut. Pomidory z puszki przelej do blendera i zmiksuj je na gładko. Następnie wylej je na patelnię z mięsem i zmniejsz ogień. Dopraw solą oraz pieprzem. Teraz musisz doprowadzić do powstania bardzo gęstej konsystencji – woda z pomidorów musi jak najbardziej odparować, aby powstał zbity farsz, a nie sos z mięsem. W momencie, kiedy farsz będzie już gęsty, dorzuć groszek, wymieszaj i zdejmij z ognia, aby trochę przestygnął.
Ciasto ryżowe
Nasz farsz stygnie, a my zabierzemy się za przygotowanie ryżowego ciasta. Ryż wysypujemy do miski, dodajemy do niego masło, starty żółty ser oraz dwa jajka. Całość bardzo dokładnie mieszamy. To będzie nasze ryżowe ciasto, które trzeba teraz nafaszerować.
Formowanie kulek
W momencie, w którym farsz przestygł, możemy zabrać się za formowanie kulek. Mają mieć one wielkość mniej więcej mandarynki. Zanim jednak zbijesz z nich kulkę, rozprowadź ryż na swojej dłoni. Za pomocą łyżki nałóż sporo farszu, a potem posyp odrobiną startej mozzarelli. Całość zawiń, tworząc kulkę. Uważaj, aby farsz był dobrze owinięty przez ryż.
Smażenie
Dwa jajka rozkłócamy z solą oraz pieprzem. Na głęboki talerz wysypujemy bułkę tartą. Teraz panierujemy każdą kulkę w jajku i bułce. Kładziemy kulki na głęboki, rozgrzany olej i smażymy przez kilka minut, aż będą złote. Smacznego!