Pyszny i zdrowy barszcz ukraiński
Pyszny i zdrowy barszcz ukraiński
Barszcz to nie tylko świąteczna zupa. Można go jeść o każdej porze roku, a nawet warto go jeść, ponieważ jest wyjątkowo zdrowy. Bardzo dobrze wpływa na wytwarzanie hemoglobiny, zapobiega anemii oraz pomaga ją leczyć, jak również wzmacnia odporność. Zamiast zwykłego barszczu z ziemniakami można przygotować barszcz ukraiński, który ma znacznie więcej dodatków i jest bardzo smaczny. Oto przepis.
Potrzebne składniki
Przygotowanie dobrego barszczyku wymaga odpowiednich składników. Wśród nich znajdują się:
* 5 łyżek fasoli „Piękny Jaś”,
* 3 łyżki natki pietruszki,
* 2 łyżki przecieru pomidorowego,
* 2 łyżki soku z cytryny,
* 1 łyżka mąki,
* 1 ząbek czosnku,
* 2 liście laurowe,
* 3 buraki,
* 3 podudzia z kurczaka,
* 1 marchewka,
* 1/2 pietruszki,
* 1/4 pora,
* 1/4 białej kapusty,
* 1/2 cebuli,
* 2 ziemniaki,
* 1/2 szklanki śmietany,
* pieprz,
* sól.Pierwszy etap
Fasolę należy opłukać i zalać 1 szklanką wody. Jeżeli jest się wielbicielem fasolki, można dodać jej więcej. Posolić fasolkę, zagotować, po czym odstawić z pieca i przykryć, pozostawiając tak na 2 godziny. Po tym czasie ponownie postawić na gazie i rozpocząć gotowanie z dodatkiem liścia laurowego oraz czosnku.
Drugi etap
Buraki umyć dokładnie, osuszyć ręcznikiem papierowym, po czym zawinąć każdy z osobna w folię aluminiową. Ułożyć na blasze i wsunąć do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Piec przez 1 godzinę. Ostudzić, a następnie obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o średnich oczkach.
Trzeci etap
Podudzia dokładnie umyć, osuszyć, po czym włożyć do dużego garnka i nalać wody do 3/4 jego wysokości. Gotować 2 godziny.
Czwarty etap
Włoszczyznę umyć. Marchewkę i pietruszkę obrać ze skórki, pokroić na plasterki lub paski. Pokroić pora, posiekać kapustę i dodać do wywaru. Cebulę obrać z łupinek i posiekać na drobno. Ziemniaki obrać oraz pokroić w kostki, a następnie wrzucić do wody. Zagotować i wtedy dodać fasolkę razem z wywarem. Na zakończenie dodać natkę pietruszki, przecier oraz buraki. Zagotować po raz kolejny. Zdjąć garnek z gazu i dodać sok z cytryny. Dzięki niemu zupa zachowa swój intensywny kolor.
Piąty etap
Śmietanę rozmieszać z mąką, po czym dolać ją do zupy i zamieszać. Można jeszcze raz podgrzać, lecz już nie zagotowywać. Podawać ciepłą – z chlebem lub bez niego.