Przepis na zupę pieczarkową z czosnkiem
Przepis na zupę pieczarkową z czosnkiem
Mówi się, że grzyby mają tylko walory smakowe, a tak naprawdę są bezwartościowe. Nie do końca tak jest. Pieczarki nie tylko zawierają witaminy oraz składniki mineralne, ale także są źródłem białka oraz błonnika, a przy tym są niskokaloryczne. Dlatego też jak najbardziej warto je spożywać pod różnymi postaciami, na przykład jako pyszną i rozgrzewającą zupę pieczarkową, która jakże świetnie sprawdzi się w chłodne wieczory jesieni oraz zimy. Dodatkowo, poniższy przepis wzbogacony jest o ząbki czosnku, które nie tylko dodadzą trochę pikanterii, ale i wzmocnią naszą odporność, potrzebną w okresie deszczy oraz niskich temperatur.
Przygotowanie warzyw
Dwie średnie marchewki oraz jedną pietruszkę obierz, a następnie pokrój według uznania – w kostkę lub cienkie plastry. Kawałek selera obierz. Por zostaw w całości. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Pieczarki pokrój w plastry, jak na pizzę lub też w kostkę. Trzy ząbki czosnku obierz i rozgnieć lekko.
Zagotowanie bulionu
Do dużego garnka wlej dwa litry bulionu warzywnego lub drobiowego. Może to być także rosół, jeśli pozostał ci z poprzedniego dnia. Zagotuj go i na gotującą się wodę wrzuć marchew, pietruszkę, kawałek selera oraz pora. Gotuj tak na małym ogniu przez około 15 – 20 minut.
Podsmażanie pieczarek
W tym czasie zabierz się za podsmażenie pieczarek. Na patelni rozgrzej łyżkę tłuszczu, może to być masło, oliwa z oliwek lub dobrej jakoś olej. Następnie na rozgrzane naczynie wrzuć pieczarki i posól je delikatnie. Powinny puścić teraz wodę. Podsmażaj je na małym ogniu tak długo, aż woda całkiem odparuje. Dodaj wówczas dwa ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, wymieszaj z pieczarkami. Podsmażaj jeszcze przez 1 – 2 minuty, a potem wyłącz ogień.
Dodawanie ziemniaków i pieczarek
Kiedy bulion z warzywami będzie się już gotował około 15 – 20 minut, możesz wówczas dodać do niego ziemniaki, a po kilku minutach również pieczarki. Teraz gotuj całość na małym ogniu, aż smaki się przejdą, a ziemniaki będą miękkie, czyli przez około 20 minut.
Zabielanie
Ostatnim krokiem gotowania zupy pieczarkowej będzie jej zabielanie. W tym celu przygotuj sobie miseczkę i wlej do niej 125 ml śmietany kwaśnej 18%. Najlepiej, by miała ona pokojową temperaturę. Następne do śmietany wlej gotującą się zupę (około jednej objętości chochli) i energicznie zamieszaj, aż śmietana połączy się z zupą. Teraz wlej ją powoli i stopniowo na gotującą się zupę, ciągle mieszając w garnku. Dzięki temu śmietana się nie zwarzy i nie zrobią się grudki. Pogotuj jeszcze przez chwilę, spróbuj i dopraw solą i pieprzem do smaku.
Serwowanie
Zupę podawaj na ciepło. Każdą porcję posyp natką pietruszki albo szczypiorkiem. Smacznego!