Sposoby na lepszą przemianę materii
Sposoby na lepszą przemianę materii
Złe spalanie kalorii to problem dotyczący wielu osób. Przemiana materii, czyli proces przetwarzania pokarmów w energię, po 20 roku życia znacznie zwalnia. Im człowiek starszy, tym bardziej narażony jest na otyłość. Zmiana sposobu odżywiania i zwiększenie aktywności fizycznej potrafią skutecznie poprawić przemianę materii. Spójrz, co możesz zmienić w swoich nawykach żywieniowych.
Ważne śniadanie
Pierwszy poranny posiłek jest niezmiernie ważny dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu. Na śniadanie należy spożyć 1/4 dziennej porcji kalorii. Poranne niejedzenie nie jest wyjściem z problemu złej przemiany materii. Po pierwsze, nie dostarczając organizmowi porannego posiłku, narażasz się na napady głodu w ciągu dnia i zjedzenie dużo więcej, niż gdybyś miała zapewnioną poranną energię. Po drugie, jeżeli nie pobudzisz śniadaniem metabolizmu do pracy, spalisz mniej kalorii.
Regularne posiłki
Dostarczanie organizmowi mniejszych posiłków co 3 – 4 godziny skutecznie eliminuje gromadzenie się kalorii. Dla dobrej przemiany materii najodpowiedniejsze są trzy posiłki i dwie mniejsze przekąski. Ostatnie jedzenie nie może odbywać się później niż 2 godziny przed położeniem się spać. W razie nagłego głodu zjedz jabłko lub wypij szklankę wody. To, że będziesz jadła mało i rzadko, czyli głodziła się, w niczym nie poprawi Twojego metabolizmu i wcale nie oznacza, że stracisz na wadze. Organizm, który jest głodzony, po dostarczeniu pożywienia każdą kalorię zamienia w tłuszcz.
Białko i kwasy omega-3
Białko jest składnikiem diety, który ma istotne znaczenie dla przemiany materii. Ponadto zwiększa spalanie tłuszczu. Pamiętaj, że białko nie tuczy, a pomaga w budowie tkanki mięśniowej. Najwięcej białka znajdziesz w: wieprzowinie, chudej wołowinie, rybach, białym mięsie, jajach, orzechach, fasoli i nabiale niskotłuszczowym. Kwasy omega-3 są bardzo istotne dla pracy wątroby, która ma duże znaczenie w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Ich źródłem są przede wszystkim tłuste morskie ryby: makrela, łosoś, halibut i śledź. Kwasy omega-3 znajdziesz także w roślinach strączkowych, orzechach włoskich oraz olejach roślinnych (rzepakowym i lnianym).
Co pić dla lepszej przemiany materii
Dla zachowania dobrej sylwetki pij zieloną herbatę. Dzięki zawartym w niej aminokwasom i teinie zadbasz o prawidłową przemianę tłuszczów w energię. Dzięki temu, że herbata działa moczopędnie, oczyścisz swój organizm z toksyn. Pijąc 2 filiżanki napoju dziennie, pozbędziesz się około 50 kalorii więcej ze swojego organizmu. Taką samą ilość kalorii spalisz, pijąc 2 filiżanki kawy. Jeżeli postawisz na kawę, pamiętaj, by nie przekraczać tej ilości Większe jej spożycie wypłukuje bowiem z organizmu magnez i żelazo. Kawa oprócz regulacji metabolizmu pozytywnie wpływa na pracę nerek. W trosce o lepszą przemianę materii nie zapominaj o piciu wody. Źle nawodniony organizm wolniej spala kalorie. Dziennie wypijaj więc 2 – 3 litry niegazowanej wody mineralnej lub przegotowanej. Pamiętaj o ważnej zasadzie. Jeżeli masz problem ze zbyt obfitymi racjami żywieniowymi, wypijaj szklankę wody przed posiłkiem. Tym sposobem zjesz mniej.
Ćwicz
Pamiętaj, że im bardziej Twoje ciało jest umięśnione, tym więcej zużywa kalorii. Każdy kilogram twoich mięśni dziennie potrzebuje około 100 kcal. W walce o smukłą sylwetkę i podniesienie wydajności pracy metabolizmu zastąp tkankę tłuszczową mięśniami. W tym celu codziennie ćwicz swoje ciało. Organizm po wysiłku będzie spalał kalorie nawet przez 72 godziny.