Prosty sposób przygotowania dżemu dyniowego
Prosty sposób przygotowania dżemu dyniowego
Co zrobić z dyni? Oczywiście dżem! Słodki, o gęstej konsystencji, z dodatkiem przyjemnych dla nosa zapachów. Jest z pewnością jednym z najlepszych dżemów, jakie można zrobić na przełomie sierpnia i września, podczas uzupełniania domowej spiżarni. Będzie służył jako przysmak nie tylko od święta, ale na co dzień, jako pyszny dodatek do chleba posmarowanego masłem. Jeżeli nie masz sprawdzonego przepisu, wykorzystaj nasz.
Jakie składniki są potrzebne?
Jak przy większości dżemów, tak i przy dżemie dyniowym nie trzeba zatrważającej liczby składników, potrzebne są jedynie:
* 2 kg dyni,
* 400 g cukru,
* 1 łyżeczka cukru waniliowego,
* sok z cytryny,
* skórka pomarańczowa (opcjonalnie).
Pierwszy krok
Wybraną dynię obrać dokładnie ze skórki, która nie jest potrzebna. Pozbyć się pestek, odkładając je do późniejszego wykorzystania, a resztę pokroić na kawałki, najlepiej niewielkie kostki, i wrzucić do garnka z grubym dnem. Postawić garnek na piecu.
Drugi krok
Z cytryny wycisnąć cały sok i dodać do dyni. Dosypać cukier, po czym zacząć gotować całość na średnim ogniu. Nie przykrywać, ale obserwować, czy dynia mięknie i mieszać od czasu do czasu. Gdy zauważy się wyraźne zmięknięcie dyniowych kostek, zacząć rozgniatać je lekko łyżką, dociskając całość do dna. Chodzi o szybsze uzyskanie gęstej papki.
Trzeci krok
Do dyniowej papki dodać cukier waniliowy i skórkę pomarańczową, jeśli chce się dodać do smaku dżemu nieco egzotyki. Dokładnie wymieszać, podgrzewając na małym ogniu jeszcze przez 5 – 10 minut.Gotowy dżem przekładać do wyparzonych wrzątkiem słoików. Zakręcać i odkładać na ścierkę do góry dnem, aż do momentu wystygnięcia. Przechowywać w piwnicy lub spiżarni, wyciągając kolejne słoiczki w miarę rosnącej ochoty na kanapki z pysznym, oryginalnym kolorystycznie dżemem. Każdą kanapkę można dodatkowo urozmaicić samodzielnie wysuszonymi pestkami dyni.