Sposoby na szybkie zmiękczenie pierników
Sposoby na szybkie zmiękczenie pierników
Pierniki i pierniczki nieodłącznie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Niestety, potrafią stwardnieć i nie da się ich jeść. Do takiej sytuacji może dojść niezależnie od przepisu. Niektóre pierniki powinny zmięknąć po 2 tygodniach, a nadal są twarde; inne, na początku miękkie, po kilku dniach zmieniają się w kolorowe kamyki. Żeby tego uniknąć i cieszyć się ciastkami na dłużej, warto znać kilka sposobów, które pomogą uratować świąteczne przysmaki.
Obierki jabłek
Sposoby na przywrócenie miękkości piernikom nie są bardzo skomplikowane. Wystarczy pudełko, które można szczelnie zamknąć, oraz jabłka, aby przywrócić ciastkom smak i aromat. Do pudełka wkłada się twarde pierniki, a jabłka obiera się tak, żeby uzyskać jak najwięcej obierków, które dokłada się do korzennych słodkości. Następnie pudełko zamyka się szczelnie, żeby nie dostawało się do nich powietrze, i pozostawia na 2 dni. Po tym czasie można sprawdzić, czy pierniki już zmiękły. Jeśli tak, można z powodzeniem zjadać je na deser.
Piekarnik
Zamiast wyrzucać twarde pierniczki, lepiej ponownie poddać je działaniu ciepłej temperatury. Można to zrobić w piekarniku albo w mikrofalówce, w zależności od tego, co posiada się w domu. Piekarnik trzeba rozgrzać do temperatury 200 stopni Celsjusza. Pierniki układa się na blasze i zrasza odrobiną wody, uważając, żeby nie było jej za dużo, a następnie wkłada do pieca na 5 minut. Po tym zabiegu ciastka będą ponownie miękkie. W przypadku korzystania z mikrofalówki pierniki wkłada się do niej jedynie na 30 sekund. Po wyciągnięciu ich od razu zauważy się różnice, a pierniki będą nadawały się do jedzenia.
Kromki chleba
Pierniki twardnieją ze względu na to, że tracą wilgoć, którą posiadają na początku. Ze względu na to tylko jej przywrócenie może pomóc w odzyskaniu miękkości. W tym celu przydatny jest świeży chleb. Pierniki wkłada się do pudełka metalowego lub plastikowego (z zamknięciem) oraz umieszcza w nim 2 kromki świeżego chleba. W zależności od ilości pierników lub wymiaru pudełka może to być również 1 kromka. Następnie zamyka się pudełko i odkłada w ciepłe, zacienione miejsce na 2 dni. W tym czasie wilgoć, którą posiada chleb, zostanie wchłonięta przez pierniki i po ponownym otworzeniu pudełka znajdzie się w nim miękkie przysmaki.
Brązowy cukier
Zamiast poprawiać stan pierników, kiedy już stwardnieją, warto zadbać o to, żeby nie dopuścić do takiego momentu. Pierniki, które nie zmiękły po podanym w przepisie czasie, nie zawsze da się uratować, jednak jeżeli upiekły się, jak powinny, i są miękkie, wówczas warto przechowywać je w pojemniku z kostkami brązowego cukru. Dzięki temu pierniki będą cały czas miękkie, a nawet zyskają nieco słodszy aromat.