5 prostych sposobów na zdrowy sen
5 prostych sposobów na zdrowy sen
Bardzo ważny jest dla nas zdrowy sen, dzięki któremu regenerujemy siły naszego organizmu. Jeżeli śpimy zbyt krótko i o niewłaściwych porach, jesteśmy zmęczeni, mniej kreatywni, mamy gorszą pamięć. Spada nasza odporność i jesteśmy podatni na infekcje. Nieprzespana noc to ból głowy, przekrwione i podpuchnięte oczy, szara cera. Nikt nie chce tak się czuć i tak wyglądać. Ale co zrobić, jeśli mamy problemy z zaśnięciem i przewracamy się z boku na bok do rana? Z tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o swój zdrowy sen.
Sposób pierwszy – pamiętaj o swoim rytmie
Bardzo ważne jest zachowanie stałego rytmu snu i czuwania. Trzeba kłaść się spać każdego dnia o tej samej porze, przy czym nie powinno to być po północy. Dwie godziny snu przed dwunastą w nocy są dla twojego odpoczynku bezcenne. Nie nadrobisz ich straty, nawet jeśli następnego dnia będziesz się wysypiał do południa. Rytm naszego snu jest związany z rytmami biologicznymi i cyklami organizmu i ma związek z poziomem określonych hormonów. Trzeba także spać odpowiednio długo. Niektórzy potrzebują co prawda mniej snu (świetnie funkcjonują, śpiąc jedynie 3 – 4 godziny, jak Napoleon Bonaparte, Thomas Edison czy Winston Churchill), ale to są wyjątki. Potrzebujesz od 7 do 9 godzin snu na dobę. Jeżeli będziesz spał krócej, wpłynie to negatywnie na stan twojego zdrowia i ogólne samopoczucie.
Sposób drugi – przestrzegaj reguł
Pójście spać powinno się odbywać według pewnych zasad, których zawsze się przestrzega. Można na przykład przed snem przeczytać fragment książki, posłuchać spokojnej muzyki, wziąć relaksującą kąpiel. Wszystkie te czynności, regularnie powtarzane, zaczynają kojarzyć się z porą snu i pomogą ci zasnąć. Koniecznie trzeba wywietrzyć sypialnię. Łóżko musi być starannie zasłane. Jeżeli rano nie ścielesz łóżka, potem też nie masz na to czasu i kładziesz się wieczorem w pomiętej pościeli, nie dziw się, że sen nie chce przyjść. Wyrównaj starannie prześcieradło, wytrzep poduszkę i kołdrę i dopiero się połóż. Pamiętaj o regularnym i w miarę częstym zmienianiu poszewek. Czysta i pachnąca pościel przyciąga sen. Bardzo pomocne może być spryskanie poduszki zapachem lawendy. Pamiętaj także o odpowiednim stroju na noc. Powinien być luźny, przewiewny i estetyczny. Nie zakładaj do snu starych rzeczy, które się zużyły, ale z oszczędności jeszcze się ich nie pozbyłeś.
Sposób trzeci – porządek w sypialni
Bardzo ważne jest właściwe urządzenie sypialni. Dobierz odpowiednio meble oraz wystrój, zadbaj o właściwy, uspokajający kolor ścian. Nie umieszczaj w sypialnym pokoju swojego stanowiska pracy, jeżeli pracujesz w domu. Trudno ci będzie zasnąć, patrząc na stertę niezałatwionych spraw. Postaraj się, by twoja sypialnia była pomieszczeniem przestronnym, nadmiar sprzętów bowiem przytłacza. Dbaj o porządek wśród osobistych drobiazgów. Muszą one mieć w twojej sypialni stałe miejsce. Potrzebujesz półeczki czy nocnego stolika, by umieścić tam lampkę, zegarek i inne drobiazgi. Jeżeli irytuje cię widok zegarka, nastaw budzik i wynieś z sypialni. Wtedy skuteczniej cię obudzi, bo będziesz musiał wstać, by go wyłączyć.
Sposób czwarty – przyjazna ciemność
Najlepiej zasypia się i śpi w ciemnościach. Niestety, w naszych sypialnych pokojach na ogół panuje półmrok, ciemność jest nieosiągalna. Światło wydobywa się z licznych urządzeń elektronicznych, które zostawiamy w stanie czuwania, sączy się z sąsiedniego pokoju, przenika przez okno, za którym miga wielki reklamowy neon i świecą uliczne lampy. Twój mózg może mieć trudności z interpretacją tego stanu rzeczy – według niego skoro jest jasno, jeszcze należy czuwać. A ty wiercisz się w łóżku, bezskutecznie próbując zasnąć. Skoro zatem w naszych pokojach jest zbyt jasno, musimy coś zrobić. Grube kotary albo rolety ochronią cię przed światłem z zewnątrz. Na oczy możesz założyć specjalną opaskę. Takich opasek używa się wtedy, kiedy z jakichś powodów trzeba spać w ciągu dnia.
Sposób piąty – właściwa pora
Jeśli położysz się we właściwym momencie, uśniesz bez problemu. Na ogół czujemy, kiedy ogarnia nas senność. Postaraj się nie przegapić tego momentu i właśnie wtedy udać się spać. Nie powinieneś mieć problemów z zaśnięciem. Jeżeli ci się nie uda i znów jesteś rozbudzony, nie kładź się jeszcze, poczekaj, aż senność wróci. Zmuszanie się do tego, aby zasnąć, na ogół przynosi skutek odwrotny. Pamiętaj, że przed snem należy się zrelaksować i wyciszyć. Nie słuchaj głośnej muzyki, nie oglądaj telewizji i nie pracuj na komputerze bezpośrednio przed snem. To na pewno utrudni ci zaśnięcie. Niewskazane jest również przed snem picie kawy czy coca-coli oraz jedzenie posiłku. Kolację powinno się spożywać co najmniej na trzy godziny przed snem.