Krótki i skuteczny trening kardio w domu
Krótki i skuteczny trening kardio w domu
Nie zawsze czas pozwala na uczęszczanie na siłownię lub na zorganizowany aerobik i basen. Jednak nie powinno to być powodem zaprzestania aktywności fizycznej. Z powodzeniem można ćwiczyć w domu, wykonując skuteczne i pomocne dla organizmu ćwiczenia kardio.
Czym są ćwiczenia kardio?
Słysząc nazwę „kardio”, wiele osób nie wie, o czym mowa. Pod tym tajemniczym słowem kryją się ćwiczenia, które pozwalają na wzmocnienie pracy serca oraz dotlenienie organizmu w sposób efektywniejszy niż serie ćwiczeń na siłowni. Nie oznacza to jednak, że są to ćwiczenia, które powodują ogromne zmęczenie, wręcz przeciwnie. Są lekkie i przyjemne i zaliczają się do nich nawet takie formy aktywności, jak pływanie, bieganie oraz jazda na rowerze. Jednak gdy nie ma się na to czasu, warto skupić się na tym, co można wykonać w wygodnym stroju we własnym pokoju.
Ćwiczenie 1
Do ćwiczenia przydadzą się niewielkie hantle o masie 2 – 4 kg. Należy stanąć w rozkroku i pochylić się – z hantlami w dłoniach – dotykając nimi podłogi. Plecy powinny pozostać proste, a jedna noga wysunięta w bok. Druga noga powinna zgiąć się lekko. W takiej pozycji należy wykonać skłon. Ręce powinny znaleźć się przy zgiętej nodze. Powtórzyć 20 – 24 razy przy każdej nodze.
Ćwiczenie 2
Skakankę lub sznurek rozciągnąć na podłodze na całą szerokość. Stanąć z prawej strony skakanki i rozpocząć przechodzenie z jednej strony na drugą. Przechodzenie można zmienić na przeskakiwanie. Całość należy powtarzać przynajmniej przez 2 minuty.
Ćwiczenie 3
Do wykonania tego ćwiczenia niezbędna jest mata albo koc oraz gruba książka. Koc kładzie się na podłodze. Na jednym z jego krańców układa się książkę lub klocek, na którym będą znajdowały się stopy. Należy ułożyć się na plecach, stopy oprzeć na książce i unieść biodra tak, żeby kolana, biodra i ramiona tworzyły linię prostą. Wyciągnięte wzdłuż ciała ręce oraz kark powinny cały czas przylegać do podłogi. Z uniesionymi biodrami trzeba wytrzymać 5 sekund, po czym wrócić do pozycji wyjściowej, a na zakończenie przyciągnąć prawą nogę do klatki piersiowej. Ćwiczenie powtórzyć 24 razy.
Ćwiczenie 4
Kolejne ćwiczenie wymagające rozłożenia skakanki na podłodze. Może być położona na całą szerokość lub zgięta w połowie. Niezależnie od jej ułożenia należy energicznie przeskakiwać przez skakankę w przód i w tył. Można przeskakiwać naprzemiennie, z nogi na nogę lub złączonymi stopami. Ćwiczenie powinno trwać przez 2 minuty.