Łatwy sposób gotowania komosy ryżowej
Łatwy sposób gotowania komosy ryżowej
Komosa ryżowa (inaczej: quinoa) pojawia się coraz częściej w wielu przepisach, budząc przede wszystkim pytanie: co to jest? Są to ziarna pochodzące z Ameryki Południowej, które zaliczane są do tzw. pseudozbóż. Oznacza to, że nie są zbożami, ale zawierają dużą ilość skrobi.
Komosa jest obecnie chwalona przez dietetyków, celebrytów, pasjonatów zdrowego żywienia i warto włączyć ją do kuchennych produktów, jak również wiedzieć, w jaki sposób ją ugotować.
Jakich składników potrzeba?
Do przygotowania komosy potrzebnych będzie tylko kilka składników spożywczych. Przede wszystkim:
* 1 szklanka komosy ryżowej,
* 2 szklanki wody,
* 1/4 łyżeczki soli.Przygotowanie do gotowania
Komosę przesypać na sitko o drobnych oczkach. Przepłukać bardzo dokładnie pod zimną wodą, potrząsając i przesypując ręką, żeby wszystkie ziarenka były opłukane. Dodatkowo, dzięki płukaniu usunie się z ziarenek substancje mogące nadawać jej gorzki smak. Odcedzić.
Gotowanie komosy ryżowej
Dobrze umyte ziarenka przesypać do garnka. Zalać przygotowaną wodą oraz doprawić solą do smaku. Całość doprowadzić do wrzenia i dopiero kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejszyć ogień pod garnkiem i przykryć pokrywką. Komosę gotować jeszcze przez 15 minut, żeby wchłonęła wodę, spęczniała i stała się miękka. W czasie gotowania pod przykrywką nie unosić jej, aby sprawdzić, jak wygląda przyszły posiłek.Po 15 minutach zdjąć garnek z ognia, odłożyć pokrywkę na bok, po czym zamieszać drewnianą łyżką, dzięki czemu komosa uzyska odpowiednią puszystość.
Właściwości komosy ryżowej
Komosa ryżowa nie jest polecana bez powodu. Zaleca się ją w każdej diecie, ale w szczególności w wegańskiej i wegetariańskiej, ponieważ uzupełnia ewentualne braki cennych składników odżywczych.
Jest bardzo dobrym źródłem białka roślinnego, które jak każde białko sprzyja budowie organizmu oraz przyśpiesza metabolizm. Poprawia przyswajanie wapnia oraz wpływa znacząco na wygląd włosów i paznokci.