Sposoby na szybkie zasypianie
Sposoby na szybkie zasypianie
Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż położenie się do łóżka, przykrycie ciepłą kołdrą i brak snu. Przewracanie się z boku na bok, przykrywanie, odkrywanie, przekładanie poduszek prowadzą do coraz większej irytacji. Gdy już wreszcie uda się zasnąć, sen jest niespokojny i w efekcie zamiast energii potrzebnej na nowy dzień pojawia się tylko irytacja, która psuje większość codziennych planów. Żeby spokojnie zasypiać, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że nadchodząca noc nie będzie budzić niechęci przed położeniem się do łóżka.
Zdrowa aktywność
Zmiana siedzenia przy biurku w pracy na siedzenie przy biurku, w fotelu czy na kanapie po powrocie do domu nie ułatwia zasypiania. Po chwili odpoczynku po powrocie z pracy warto zmobilizować się i wyjść na spacer na 30 minut, pojeździć przez godzinę na rowerze albo przebiec się po parku, jeśli ma się w okolicy takie miejsce. Wpływa to dodatnio na dotlenienie organizmu, powoduje nieznaczne, zdrowe zmęczenie i sprawia, że szybciej się zasypia. Codzienna dawka aktywności może skutecznie zwalczyć problemy z zasypianiem, jednak trzeba pamiętać, żeby nie wykonywać forsujących ćwiczeń tuż przed snem. Pobudzą one organizm poprzez zwiększenie krążenia krwi i tym samym zamiast ułatwić zaśnięcie, utrudnią je.
Ogranicz komputer
Osoby, które do późnych godzin korzystają z komputera i kładą się spać tuż po jego wyłączeniu, doświadczają wystąpienia tzw. powidoku. Obrazy, które widziało się przed zaśnięciem, nadal są widziane pod powiekami, pobudzają mózg niczym prawdziwe i powodują, że szybkie zaśnięcie jest niemożliwe, dopóki mózg się nie uspokoi. Jest to również związane z pobudzeniem nerwowym. Najlepiej godzinę przed położeniem się do łóżka wyłączyć komputer i zająć się czymś innym – posłuchać muzyki, poczytać książkę (co ułatwia zasypianie, gdyż pomaga się zrelaksować), wykonać długą wieczorną toaletę. Po takich zajęciach położenie się do łóżka będzie przyjemnością związaną z szybkim zaśnięciem.
Przygotuj pokój
Nie każdy ma możliwość posiadania osobnej sypialni, więc zmuszony jest spać w pokoju, w którym wykonuje się również inne czynności, m.in. pracuje. Żeby ułatwić sobie sen, należy przed zaśnięciem usunąć z widoku wszystkie rzeczy związane ze stresującymi obowiązkami. Żadnych notatek ze szkoły, materiałów do pracy, laptopa w okolicy łóżka. Dzięki temu nie będzie się odczuwało związanego z tymi rzeczami stresu ani myślało, co trzeba jeszcze zrobić albo czego jeszcze się nie zrobiło. Jeśli jest to możliwe, najlepiej wyłączyć także telefon, aby nie kusiło sprawdzanie wiadomości, pisanie ani dźwięk przychodzących połączeń. Przed położeniem się pod kołdrę dobrze jest wywietrzyć pokój, najlepiej przez 30 minut.
Przygotuj siebie
Utrudnione zasypianie wynika często z tego, że nadmiernie myśli się o minionym dniu, planuje następny. Takie działania pobudzają mózg i nie pozwalają mu wejść w fazę wypoczynku. Żeby oderwać się od tego, co miało miejsce za dnia, 30 minut przed snem warto podjąć działania relaksujące. Herbata ziołowa, posłuchanie muzyki, delikatna aromaterapia lub ćwiczenia oddechowe sprawią, że problemy zawodowe i domowe przestaną absorbować uwagę. Mózg będzie uspokojony i wyciszony, dzięki czemu zaśnięcie nie powinno zająć więcej niż 10 minut.